13 female Directors on 13th Cinematik
17. August 2018
Medzinárodný filmový festival Cinematik ponúkne v programe trinásteho ročníka hneď niekoľko titulov svetových aj domácich režisérok a scenáristiek. Ide o výnimočnú skupinu filmov ocenených na medzinárodných fórach – Cannes, Berlín, Toronto, Rotterdam, Sundance, Locarno, Göteborg… Poďme si ich predstaviť:
Koprodukčná talianska dráma Šťastný Lazzaro (Lazzaro felice) rozpráva o mladom dobrosrdečnom Lazzarovi, ktorý je až tak dobrosrdečný, že si ľudia myslia, že je mentálne zdravotne znevýhodnený. Snový príbeh si z tohtoročného festivalu v Cannes odniesol Cenu za najlepší scenár, ktorý napísala sama režisérka Alice Rohrwacher. Po filme Zázraky (2014) nakrútila talianska režisérka ďalšiu precíznu kritiku modernej spoločnosti postavenej na materiálnych hodnotách, nedôvere a prázdnote.
Festival Cinematik prináša aj americkú drámu Prevýchova Cameron Postovej (The Miseducation of Cameron Post) o mladej pubertiačke, ktorú rodičia posielajú do tábora, aby ju umravnili. Tento kresťanský tábor si dáva za úlohu účastníkov a účastníčky uzdraviť z homosexuality. Podmanivá snímka režisérky, scenáristky, herečky Desiree Akhavan mala premiéru na tohtoročnom festivale Sundance.
Rumunský film Lemonade je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Mara, mladá rumunská žena, sa práve presťahovala so svojím 9-ročným synom do USA, kde chce žiť svoj americký sen. Vydala sa za Daniela, Američana, ktorého poznala len kratučko. Film sleduje niekoľko udalostí počas jedného dňa – problémy so zabezpečením opatrovania syna, neplánované stretnutie s americkým imigračným úradníkom, rozhovor s policajtom alebo v banke s cieľom vybaviť pôžičku. Na každom kroku sa stretáva so zneužitím moci. Máriu si zahrala Malina Manovici, ktorú si slovenskí diváci môžu pamätať zo skvelej Skúšky dospelosti (Bacalaureat). Dráma režisérky a scenáristky Iony Uricaru mala premiéru na prestížnom festivale Berlinale.
Dramédia Svet čaká (Verden venter) rozpráva o troch švédskych herečkách, ktoré pracujú ako čašníčky počas leta v nórskom hlavnom meste. Ich cieľom je zarobiť na sprepitnom a založiť si vlastnú firmu. O réžiu a scenár tejto nórsko-švédskej koprodukcie uvedenej na festivale v Göteborgu sa postarala Mariken Halle.
O zaujímavej a neprebádanej časti našej histórie hovorí slovenský dokumentárny film Smutné jazyky v réžii Anny Gruskovej. Venuje sa otázke prítomnosti Karpatských Nemcov na Slovensku.
S archívnym materiálom pracuje aj režisérka Tereza Nvotová v celovečernom dokumente Mečiar. Vo filme zobrazila bývalého predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara ako aj rozporuplné obdobie počas politikovho pôsobenia vo vláde. Zábermi a rozhovormi, ktoré nastriháva so svojimi domácimi videami z detstva, chce Mečiara priblížiť najmä mladému publiku. Je to len pár dní, kedy Európska filmová akadémia zverejnila výber pätnástich dokumentárnych filmov, ktoré majú šancu získať Európsku filmovú cenu (European Film Award) 2018. Je medzi nimi aj celovečerný dokument Mečiar.