Za hranicou kultu: Vlkolak
18. augusta 2009
VL-KO-LAK: podst. m., tiež LY-KAN-TROP, LY-KAN (slovo gréckeho pôvodu – lykánthropos: lýkos vlk + ánthrōpos človek), VL-KO-LA-CI množ. č. 1. Ľudská bytosť, ktorá sa pod vplyvom splnu mesiaca mení na vlka. 2. Osoba schopná vziať na seba podobu vlka.
Európa ranného stredoveku sa nachádzala v temnom období ignorancie, tmárstva a povier. Mestá ešte neboli mestami. Ľudia žili v tesnej blízkosti lesov, neustále sužovaní strachom z vlkov. Útoky svoriek sa stávali takými častými a brutálnymi, že sa ľudia začali báť cestovať…
… každé ráno vidiečania nachádzali poobhrýzané ľudské kosti porozhadzované po okolitých poliach…
… folklór opäť zaujal svoje pevné miesto v mysliach ľudí. Vo sviečkami vysvietených vidieckych obydliach sa rodili strašidelné príbehy. Legendy o neľútostných krvilačných beštiách, diablových stvoreniach, ktoré sú napoly vlkom a napoly človekom – legendy o VLKOLAKOCH.
Vlkolak, taký, ako ho poznáme dnes, debutoval na plátnach kín v celovečernom filme Vlkolak v Londýne (r. Stuart Walker, USA, 1935), ktorý ako prvý stanovil jedno zo základných pravidiel tohto subžánru: vlkolak zabije toho, koho miluje najviac. Vždy. Tragická postava Larryho Talbota vo filme Vlkolak (r. George Waggner, USA, 1941) je takisto poznačená touto kliatbou a zomiera, aby tak vytesala do kameňa vlkolakovských filmov ďalšie zo základných pravidiel – vlkolaka zničíte iba striebrom.
Bolestivá premena človeka na vlka nastáva za splnu mesiaca. K útokom dochádza v tmavom, hustom lese, zahalenom do zlovestnej hmly…
… a v diaľke počuť kvílenie vlkov.
Legendy, knihy a najmä filmové diela vytvorili jasné pravidlá, ktoré filmy premietané v tohtoročnom výbere sekcie Za hranicou kultu rešpektujú, stavajú ich na hlavu či sa s nimi šikovne pohrávajú. Od freudovskej interpretácie Červenej čiapočky cez feministický tínedžerský horor, testosterónom „nadupanú“ akciu zo škótskej vysočiny, mládežnícku vyvražďovačku alebo romantickú komédiu o tom, ako sa z vlka stal krvilačný človek, až po geneticky zmutovaných ovcolakov sa ako karmínovočervená stuha vinie odveký súboj človeka a zvieraťa.
Dovidenia v stredu…