fbpx

Rešpekt: François Ozon

18. augusta 2009

» Filmy v sekcii

François Ozon je bezpochyby jeden z najtalentovanejších francúzskych (a svetových) filmových režisérov. Jeho štýl charakterizuje precízna práca s hercami (a najmä s herečkami), otvorenosť v témach, či už ide o vzťahy medzi pohlaviami, sexualitu (a manipulovanie prostredníctvom nej), vášeň pre záhady a kriminálne motívy, alebo o prelínanie reálneho a imaginárneho sveta.

Narodil sa v roku 1967 v Paríži v rodine profesora biológie René Ozona a učiteľky Anne- Marie Ozonovej. Film študoval v Paríži na univerzite a potom na filmovej škole La FEMIS. Svoju mimoriadne úspešnú  medzinárodnú kariéru začal ako autor krátkych filmov (nakrútil 18 krátkych a stredometrážnych filmov, mnohé z nich boli úspešne uvedené na medzinárodných festivaloch, napríklad Rodinná fotografia – príbeh Guillaumea, ktorý pozabíja všetkých členov svojej rodiny a potom sa s nimi vyfotografuje.)

Už prvý z jeho doteraz 11 celovečerných filmov pre kiná – Sitcom, uvedený v oficiálnej súťaži v Cannes, zaznamenal veľký úspech a signalizoval, že do francúzskej kinematografie prichádza vyhranená umelecká osobnosť. Túto povesť potvrdzoval všetkými svojimi ďalšími filmami, či už ide o komorné príbehy, ako Pod pieskom či Bazén, alebo o historické veľkofilmy barokovej bohatosti (Angel). Dielo 8 žien, nakrútené v roku 2002, mu prinieslo široké medzinárodné uznanie. Nás teší, že počnúc týmto filmom, všetky jeho filmy boli uvedené aj v slovenskej kinodistribúcii, čo je vizitka, ktorou sa nemôže pochváliť mnoho súčasných tvorcov. Netreba dodávať, že jeho filmy pravidelne získavajú ceny na prestížnych filmových festivaloch. Do nášho výberu sme zaradili i dva z jeho raných filmov, ktoré na Slovensku ešte neboli uvedené, rovnako ako predpremiéru jeho zatiaľ posledného filmu  Ricky, ktorý mal premiéru na MFF Berlinale 2009.

Ako určité motto informatívnej sekcie Rešpekt si dovolím voľne odcitovať Françoisa Ozona (z interview k filmu Zločineckí milenci): „Čakám od diváka, že si nájde svoju cestu k filmu. Niekedy sa môže identifikovať s postavami a niekedy ich môže odmietnuť, ale čakám od neho, že bude aktívny.

» Filmy v sekcii