fbpx

Žiť znamená zabúdať

Výber filmov v tejto sekcii tematizuje pamäť, predovšetkým kolektívnu. Nie sú to iba filmy o konkrétnych historických udalostiach, ale mnohovrstevné eseje o vzťahovaní sa k minulosti. Ukazujú, že súčasťou pamäte je zabúdanie, odmietanie či mýtizovanie.

Výber filmov v tejto sekcii tematizuje pamäť, predovšetkým kolektívnu. Nie sú to iba filmy o konkrétnych historických udalostiach, ale mnohovrstevné eseje o vzťahovaní sa k minulosti. Ukazujú, že súčasťou pamäte je zabúdanie, odmietanie či mýtizovanie – skrátka, prispôsobovanie sa minulosti. Minulosť totižto nie je niečo uzavreté, ale vytvára sa v súčasnosti. Je neustále prepisovaná a menená.

Úvahy nad týmito problémami si vyžadujú tiež nekonvenčnú filmovú formu, čoho dôkazom sú aj vybrané filmy. Niektoré stoja výlučne na archívnych materiáloch, ktoré skúmajú a dekonštruujú, iné pracujú s rekonštrukciou a prelínajú minulosť s prítomnosťou – a aj v prípade dvoch hraných filmov v sekcii ide skôr o dokufikciu. Všetky filmy však spája ich esejistická povaha, snaha spochybňovať a klásť otázky.

Tomáš Hudák

 • Kráľ

  El rey

  ES, 2018, 84 min.; es / en sub / sk tit

  Réžia: Alberto San Juan, Valentín Álvarez

  Španielsky kráľ Juan Carlos I po takmer 40 rokoch abdikoval.

 • MS Slavic 7

  MS Slavic 7

  CA, 2019, 64 min.; en, pl / en sub / sk tit

  Réžia: Sofia Bohdanowicz, Deragh Campbell

  Fascinujúci film z prostredia archívu, ktorý mieša rodinnú históriu s fikciou, sleduje mladú ženu Audrey a jej snahu pochopiť básne svojej prastarej mamy Zofie Bohdanowiczowej.

 • Podoba dneška

  La forma del presente

  CO/NO, 2018, 70 min.; es / en sub / sk tit

  Réžia: Manuel Correa

  Päťdesiatročná občianska vojna v Kolumbii sa oficiálne skončila a na rad prišlo vyrovnávanie sa s minulosťou.

 • Waldheimov valčík

  Waldheims Walzer

  AT, 2018, 93 min.; de / en sub / sk tit

  Réžia: Ruth Beckermann

  Keď v roku 1985 kandidoval Kurt Waldheim – bývalý generálny tajomník OSN – na post prezidenta Rakúska, vyšlo najavo, že sa mal počas druhej svetovej vojny podieľať na vojnových zločinoch.

 • Jachta

  Flotten

  SE/DK/US/DE, 2018, 97 min.; en, fr, jp, se, de, es / en sub / cz tit

  Réžia: Marcus Lindeen

  V roku 1973 sa päť mužov a šesť žien vydalo na plavbu cez Atlantik na malej jachte.

 • Africké zrkadlo

  African Mirror

  CH, 2019, 84 min.; de, fr / en sub / sk tit

  Réžia: Mischa Hedinger

  Po desaťročia pomáhal švajčiarsky filmár a cestopisec René Gardi vytvárať obraz Afriky ako predmoderného miesta plného krásnych „divochov“. Samozrejme, ide o obraz idealizovaný, koloniálny, rasistický. Africké zrkadlo, vyskladané iba z archívnych materiálov, dekonštruuje Gardiho dielo a jeho ambivalentné obrazy, ktoré mnohými spôsobmi zrkadlia naše európske chápanie seba.

 • Bisbee ‘17

  Bisbee ‘17

  US, 2018, 113 min.; en, es / sk tit

  Réžia: Robert Greene

  Sto rokov po udalostiach v meste Bisbee, keď obyvatelia násilne obkľúčili približne 1200 štrajkujúcich baníkov – zväčša imigrantov – a vyviezli ich do púšte v Novom Mexiku, sa pripravuje veľká rekonštrukcia tejto tragédie.