fbpx

Meeting Point Europe

V hlavnej súťažnej kategórii, nazvanej Meeting Point Europe, premietneme kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených za posledné dva roky, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania európskych filmových kritikov.

Pod záštitou Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI

Výkladnou skriňou každého festivalu je jeho súťažná sekcia. V hlavnej súťažnej kategórii, nazvanej Meeting Point Europe, premietneme kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2018 a 2019, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania európskych filmových kritikov.

Ide o originálnu koncepciu zostavovania súťažnej sekcie, pretože filmy, ktoré sa dostali do záverečného výberu, vybrali kritici zo 16 európskych krajín (Belgicko, Česká republika, Čierna Hora, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Taliansko a Veľká Británia). Rebríček najlepších filmov odzrkadľuje subjektívny pohľad kritikov na európsku kinematografiu a zároveň zohľadňuje dianie na filmových scénach jednotlivých zastúpených krajín, ako i na medzinárodnej úrovni, pričom jediné relevantné kritérium je umelecká kvalita a sila osobnej autorskej výpovede.

Kritici zostavili svoj vlastný rebríček najlepších európskych filmov za spomínané obdobie. Každému z filmov hlasovaním priradili body. Výber filmov, ktoré získali najviac bodov, premietneme na festivale v rámci súťažnej sekcie Meeting Point Europe. Film, ktorý získal najviac bodov, bude na konci festivalu vyhlásený za víťazný a bude ocenený hlavnou cenou festivalu – Meeting Point Europe Award.

 • Až príde oheň

  O que arde

  ES/FR/LU, 2019, 85 min.; gl, es / en sub / cz tit

  Réžia: Oliver Laxe

  Amador sa po odsedení si trestu za podpaľačstvo vracia do rodnej dediny. Jeho matka Benedicta prijíma synov návrat so stoickým pokojom. Amador sa zapája do života na dedine, ktorý ticho plynie v súlade s prírodou. Stará sa o dom a…

 • Dlhaňa

  Dylda

  RU, 2019, 137 min.; ru / cz tit

  Réžia: Kantěmir Balagov

  1945, Leningrad. Druhá svetová vojna spustošila mesto a zanechala obyvateľov v troskách, a to fyzicky i psychicky. Dve mladé ženy – Ilja a Máša – hľadajú zmysel života a nádej v osobnom boji za vybudovanie nového života medzi troskami mesta.

 • Ježiš ti ukáže cestu k diaľnici

  Jesus Shows You the Way to the Highway

  ES/EE/ET/LT/RO/GB, 2019, 82 min.; en / cz tit

  Réžia: Miguel Llansó

  Dvaja špeciálni agenti Palmer a Gagano sú poverení misiou zničiť nebezpečný počítačový vírus s názvom Sovietsky zväz. S použitím virtuálnej reality vojdú do systému, no zistia, že misia je v skutočnosti pasca.

 • Kým sa tancuje

  And Then We Danced

  SE/GE/FR, 2019, 113 min.; ka / en sub / cz tit

  Réžia: Levan Akin

  Od útleho veku je Merab súčasťou národného súboru tradičných tancov, kde mladé dievčatá a chlapci pohybom vyjadrujú dušu národa stojaceho na pravosláví, tradičných rodových rolách a rodinných tradíciách. Keď sa však na tréningu objaví Irakli, Merabov svet sa otrasie v…

 • Návnada

  Bait

  GB, 2019, 89 min.; en / sk tit

  Réžia: Mark Jenkin

  Martin je rybárom bez člna. Jeho brat Steven z neho totiž spravil výletný čln pre turistov. V kedysi prosperujúcej rybárskej dedine v Cornwalle prebieha vojna medzi domácimi a turistami.

 • pondelok 14. 09. 11:00

  Fontána

  Pomaľované vtáča

  Nabarvené ptáče

  CZ/SK/UA, 2019, 169 min.; cs, de, ru, la / sk tit

  Réžia: Václav Marhoul

  V snahe uchrániť dieťa pred masovým vyvražďovaním Židov posielajú rodičia svojho syna k príbuznej na vidiek kdesi vo východnej Európe. Chlapcova teta však nečakane umiera a dieťa je nútené vydať sa na cestu a pretĺkať sa divokým a nepriateľským svetom,…

 • pondelok 14. 09. 20:00

  Kino Klub

  Toto nie je pohreb, toto je zmŕtvychvstanie

  This is Not a Burial, It’s a Resurrection

  LS, 2019, 120 min.; st / en sub / sk tit

  Réžia: Lemohang Jeremiah Mosese

  Keď jej dedine hrozí nútené vysťahovanie z dôvodu výstavby vodnej nádrže, 80-ročná vdova nachádza opätovnú vôľu žiť a vo svojej komunite vzbudí ducha odporu.

 • štvrtok 10. 09. 17:00

  Kino Klub

  Bedári

  Les Misérables

  FR, 2019, 105 min.; fr, bm / cz tit

  Réžia: Ladj Ly

  Stéphane sa nedávno pripojil k zvláštnej kriminálnej jednotke v Montfermeil na predmestí Paríža, kde sleduje narastajúce napätie medzi susednými gangmi. Film inšpirovaný vzburami z roku 2005 je zasadený do súčasného Montfermeil, kde sa odohrávali slávni Bedári Victora Huga z roku…

 • Zem

  Erde

  AT, 2019, 119 min.; en, de, hu, es, it / en sub / sk tit

  Réžia: Nikolaus Geyrhalter

  Spektakulárne zábery ukazujú niekoľko ťažobných lokalít v Európe a Severnej Amerike. Reliéfy vytvorené ťažkou technikou dokazujú, že človek mení svet ako žiadny iný druh pred ním. Fascinujúci vizuálny zážitok podobný výtvarnej abstrakcii obnažuje nevídaný život v novej pustatine a pripomína…