fbpx

Zvláštna mačička a mačky vo filmoch

8. septembra 2013

Hoci mačky majú povesť skôr lenivých zvieratiek, ktoré si robia, čo chcú, stvárnili už mnoho filmových úloh. Vynechajúc rozprávky a ostaté filmy určené primárne pre deti a mládež, pozrime sa na niekoľko filmov, kde mali mačky nezabudnuteľné miesto.

Zvláštna mačička (2013)

Film mladého berlínskeho režiséra zobrazuje obyčajný deň jednej rodiny v ich byte. Ako kamera prechádza medzi postavami a situáciami, občas sa v zábere mihne aj ryšavá mačička pútajúca na seba pozornosť.

Raňajky u Tiffanyho (1961)

Nezabudnuteľná Audrey Hepburn v úlohe Holly Golightly zdieľa svoju izbu s mačkou. Aj keď sa pri nakrúcaní vystriedalo viacero mačiek, všetka sláva pripadla profesionálnemu mačaciemu hercovi menom Orangey, ktorý zvládol scénu v daždi vtlačený medzi bozkávajúcu sa dvojicu. Za túto úlohu dokonca dostal Patsy Award, čo je akýsi zvierací ekvivalent Oscarov.

Krstný otec (1972)

Marlon Brando hladkajúci mačku v jeho náručí počas diskusie o mafiánskom biznise sa stal ikonou filmu. Scéna vyzerá starostlivo pripravená a premyslená, no v skutočnosti to bol spontánny nápad. Mačka sa pôvodne iba potulovala po štúdiu a režisérovi napadlo, vediac o hercovej náklonnosti k týmto zvieratám, doplniť ju na pľac. Výsledok je nezabudnuteľný.

Votrelec (1979)

Ďalšia ryšavá mačička na scéne. Na prvé zdanie je jej úloha iba vyhubiť potkany na palube, no pre film má oveľa väčší význam. Umožňuje postavám vyjadriť myšlienky nahlas a hlavne im dáva dôvod odísť na prieskum.

Batman sa vracia (1992)

I keď tu nevystupuje konkrétna mačka, je ňou priamo inšpirovaná postava Catwoman. Po tom, čo mladá žena takmer zomrie, skupina túlavých mačiek ju preberie k životu. Samozrejme, takéto nezvyčajné oživenie neostane bez následkov a mačacie schopnosti sa prenášajú na človeka.