fbpx

Umelecký riaditeľ Vladimír Štric a jeho päť tipov festivalu

6. septembra 2020

Päť programových tipov umeleckého riaditeľa festivalu Vladimíra Štrica

Nádej / Håp / r. Maria Sødahl / SOBOTA 12.09. 20:00 DOM UMENIA

Čo sa stane s láskou, keď žena v strednom veku zistí, že jej ostávajú tri mesiace života? Anja (43) a Tomasom (59) tvoria veľkú rodinu s vlastnými i nevlastnými deťmi. Za tie roky sa pár odcudzil. Keď lekári deň pred Vianocami Anji oznámia, že má fatálny neliečiteľný mozgový nádor, ich život sa zrúti a odhalí zanedbanú lásku.

Ružena / Róża / r. Wojciech Smarzowski / PIATOK 11.09. 14:00 FONTÁNA

Leto roku 1945. Tadeusz, bývalý vojak oslobodzovacej armády, ktorému vojna všetko vzala, prechádza cez mazurskú časť Poľska. Cesta ho privedie k domu vdovy po nemeckom dôstojníkovi. Ružena, obývajúca sama veľké hospodárstvo, prijme hosťa chladno, ale dovolí mu prenocovať. Muž sa odvďačí pomocnou prácou okolo domu. Hrdá žena potrebuje, hoci si to nechce priznať, ochranu pred gaunermi, ktorí sa chcú zmocniť jej majetku. Tadeusz postupne spoznáva príčiny jej osamelosti a bolesti. V scenérii krajiny zničenej vojnou sa zrodí láska medzi dvoma ľuďmi z úplne odlišných svetov.

Dlhaňa / Dylda / r. Kantemir Balagov / NEDEĽA 13.09. 17:00 DOM UMENIA

1945, Leningrad. Druhá svetová vojna spustošila mesto a zanechala obyvateľov v troskách, a to fyzicky i psychicky. Dve mladé ženy – Ilja a Máša – hľadajú zmysel života a nádej v osobnom boji za vybudovanie nového života medzi troskami mesta.

Žltá ruža / Yellow Rose / r. Diane Paragas / PONDELOK 14.09. 20:00 FONTÁNA

Rose, filipínske dievča bez dokladov, sníva o tom, že jedného dňa opustí malé texaské mestečko a pôjde za svojím snom country hudobníčky. Keď jej matku odrazu zadržia imigračné orgány, jej svet sa zrúti. Rose je nútená čeliť novej realite a utiecť. Zanecháva za sebou jediný život, ktorý doteraz poznala. Vydáva sa na cestu sebapoznania a hľadá si nový domov v hlučnom svete texaského Austinu.

Ako pes s mačkou / Jak pies z kotem / r. Janusz Kondratiuk / NEDEĽA 13.09. 20:00 FONTÁNA

Príbeh založený na skutočnej udalosti. Obraz nekonvenčnej rodiny s konfliktami a rivalitou, neochudobnený o dojatie a autentický pocit blízkosti, plný ironického humoru. Keď starší brat Andrzej náhle ochorie, mladší brat Janusz sa navzdory ich rozdielnosti a nedorozumeniam rozhodne o svojho brata postarať.