fbpx

Tri filmy z hlavnej súťaže, ktoré vás priklincujú k sedadlám

3. augusta 2017

Elle

Úspešná podnikateľka (Isabelle Huppert) v hernom biznise zostane uväznená v hre na mačku a myš, keď vystopuje neznámeho muža, ktorý ju znásilnil. Nikomu však zo začiatku nič neprezradí a jej minulosť je tiež spojená s extrémnym násilím. Jeden z najlepších filmov minulého roka v réžii Paula Verhoevena (Black Book, Starship Troopers, Basic Instinct). Dráma mala premiéru na minuloročnom festivale v Cannes a Isabelle Huppert priniesla aj oscarovú nomináciu pre najlepší ženský herecký výkon roka.

Grave / Raw

Vegetariánka Justine odchádza v šestnástich rokoch na veterinárnu školu, na ktorej študuje aj jej staršia sestra. Pri jednej z epizód šikany ju donútia zjesť mäso – po prvýkrát v živote, a navyše surové. Táto skúsenosť ju od základov zmení a prebudí v krehkom dievčati spiace monštrum. Julia Ducournau svojim šťavnatou iniciačnou drámou sexuálneho prebudenia suverénne kráča v šľapajách majstra body hororov Davida Cronenberga. Jej celovečerný debut zdvihol zo sedadiel kritikov, divákov i festivalové poroty. Premiéra bola na 69. ročníku festivalu Cannes.

Plac zabaw / Playground

Film inšpirovaný skutočnými udalosťami sleduje jeden deň zo života troch školákov, ktorým práve začínajú prázdniny. Čaká vás nekompromisný obraz detskej brutality, vďaka ktorému sa z celovečerného debutu Bartosza M. Kowalskieho stal jeden z najdiskutovanejších filmov roka. Premiéra bola na 64. ročníku festivalu San Sebastian.