fbpx

Tipy Petra Michaloviča

5. septembra 2011

Profesor estetiky Peter Michalovič už tradične navštívi festival Cinematik aspoň na niekoľko dní. Z tohtoročného programu odporúča štyri výrazné autorské filmy.

Maďarský režisér Béla Tarr dokázal to, čo sa podarí len máloktorému režisérovi. Dokázal si vytvoriť vlastný štýl, ktorý s jeho filmami prišiel na svet a pravdepodobne s týmito filmami aj skončí. Posledný film Turínsky kôň zvládol s troma hercami, jedným koňom. Zvládol ho tak, že divák po vyše dvoch hodinách odchádza z kina s padnutou sánkou a diviť sa neprestane ani na druhý, či tretí deň. Rozhodne treba vidieť na veľkom plátne!

Francúzsky režisér Jacques Audiard vo filme Čítaj mi z pier vyrozprával zaujímavý príbeh o dvoch outsideroch. Ich vzťah bol na začiatku založený na logike dal – dostal, neskôr sa však mení na vzťah, ktorý už má aj emocionálnu dimenziu. Podstatné je však to, že režisér túto zmenu dokázal zvládnuť tak, že divák nevie identifikovať bod obratu, takže z toho netrčí nijaká prvoplánová „love story“.

Súrodenecká dvojica Joel a Ethan Coenovci nakrútili western Skutočná guráž o starnúcom marshallovi Roosterovi Cogburnovi, ktorého si najme sirota na dolapenie vrahov jej rodičov. Marshall neustále pil, klial, ale nakoniec s pomocou božou vrahov dolapil a aby ich nemusel vláčiť do väzenia, pre istotu ich zabil. Je to dobrý western a hlavne vynikajúci herecký koncert Jeffa Bridgesa.

Mladá česká režisérka Erika Hníková nakrútila zaujímavý dokumentárny film Nesvadbovo. V dedine Zemplínske Hámre sa nejako muži nechcú ženiť a ženy zase vydávať. Starosta obce, ináč generál vo výslužbe, chce zabrániť postupnému vymieraniu obyvateľstva a preto zorganizoval záchrannú akciu, cieľom ktorej malo byť zvýšenie manželských zväzkov v obci. Akcia síce nevyšla, ale dedinčania si užili aspoň veľa zábavy a myslím si, že aj divák sa pobaví.

Peter Michalovič je profesorom na Katedre estetiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Zaoberá sa estetickou teóriou, štrukturalizmom, postštrukturalizmom a teóriou rozprávania. Intenzívne sa venuje i uvažovaniu o filme a kurátorskej činnosti. Je autorom, resp. spoluautorom desiatky kníh.