fbpx

Tipy na štvrtok

15. septembra 2011

Nenechajte si ujsť

Čerešňový chlapec
17:00 Fontána
premiéra filmu za účasti tvorcov

Nisi Masa: Istanbul Express
17:00 Kino Klub
projekcia za účasti generálneho delegáta Nisi Masa Matthieu Darrasa

 

Tipy dňa

Lono

Womb (DE/HU/FR) r. Benedek Fliegauf
Dom umenia 14.00

Benedek Fliegauf je viac otvorený štylistickým experimentom ako iní režiséri maďarskej novej vlny. Jeho Mliečna dráha by rovnako dobre mohla fungovať ako videoinštalácia v galérií, sila Dílera zasa ležala v plazivom tempe a manieristických pohyboch kamery.
Lono je prístupný širšiemu okruhu divákov ako predchádzajúce diela. Jeho dráždivosť a nekonvenčnosť je spôsobená náznakmi vzťahu medzi matkou a synom – klonom jej náhle usmrtenej celoživotnej lásky. Vyberaná krása záberov osamoteného domu na pláži podtrháva bez-časovosť a ne-lokalizáciu miesta, v ktorom sa odohrávajú milostné trojuholníky medzi matkou, synom a jeho priateľkami. Výrazná ruchová stopa dovádza estetické vnímanie na hranicu únosnej meditácie a očisty. Postoj ku klonovaniu nie ako k hrozbe, ale ako k daru ponúka široký priestor na vlastnú (a aj aktuálnu) interpretáciu a pohrávanie sa s významami.

Žofia Bosáková

 

Miestnosť samovrahov

Sala samobójcow (PL) r. Jan Komasa
Dom umenia 17.00

Miestnosť samovrahov je pozoruhodné dielo poľského režiséra Jana Komasu, ktoré je o to zaujímavejšie, že nevzniklo v Mekke počítačovej animácie a vizuálnych efektov, v USA, ale u našich susedov. Poliaci sú majstri animácie – výtvarné prevedenie častí odohrávajúcich sa vo virtuálnom priestore je uchvacujúce. O kyberpunkovom hnutí 80. rokov sa vraví, že ho dobehla prítomnosť, a aj táto snímka potvrdzuje heslo „cyberpunk is now.“
Mladý Dominik (veľmi zanietene a expresívne hrajúci Jakub Gierszal), frustrovaný nevšímavosťou zaneprázdnených rodičov, uniká zo sveta školy a spoločenských večierkov do online univerza, kde prostredníctvom svojho avatara zdieľa pocity a túžbu zomrieť s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Pre niekoho ťažko stráviteľná mrazivá predstava, no podobné virtuálne svety skutočne existujú a každý deň v nich trávia svoj voľný čas milióny ľudí po celom svete.

Maroš Brojo

 

Strom života

The Tree of Life (US) r. Terrence Malick
Dom umenia 20.00

Režisér Terrence Malick patrí k najzvláštnejším tvorcom amerického filmu. Jeho posledná snímka Strom života (čerstvý držiteľ Zlatej palmy z Cannes) je v porovnaní s inými dielami súčasnej kinematografie USA veľmi netradičným počinom. Ide o nenaratívny film, v ktorom jedinú uchopiteľnú dejovú líniu tvorí komplikovaný vzťah otca a syna. Malick jednotlivé scény spája skôr citom, než rozumom – i preto je film viac osobnou úvahou autora o svete. Najskôr by sa dal prirovnať k eseji, v ktorej dal režisér voľný priechod svojim myšlienkam a pretransformoval ich do pôsobivej kinematografickej básne. Strom života je tiež plný protikladov. Je o láske a nenávisti, smútku a radosti, je divácky náročným experimentom s veľkou hollywoodskou hviezdou v hlavnej úlohe. A určite nie filmom pre všetkých. Avšak pre diváka otvoreného úvahám o živote bude film doslova meditujúcim zážitkom.

Vladana Hrivnáková