fbpx

Tipy na štvrtok

15. septembra 2016

Nenechajte si ujsť

Stroskotaní
14:00 Fontána
Malá skupina utečencov čaká v dedinke na svoje azylové dokumenty.

Sloboda pod nákladom
17:00 Fontána
Pavol Barabáš osobne uvedie svoj nový film o nosičoch z tatranských štítov.

The Beatles:Eight Days a Week – The Touring Years
20:00 Dom umenia
Dokument Rona Howarda o legendárnej britskej kapele.

Cinematik v čajovni
20:00 Čajovňa Slnovrat
Premietanie filmu Ránhojič a tematický nočný kvíz s Mišom Vojtekom.

Lovec trolov
23:00 Fontána
Originálny a desivý pohľad na tieto mytologické stvorenia.

Tipy dňa

Chevalier

r. Athina Rachel Tsangari
Dom umenia 14:00

Tretí celovečerný film gréckej režisérky, scenáristky a producentky Athiny Rachel Tsangari hovorí o šiestich bohatých mužoch, ktorí rybárčia na luxusnej jachte. Unudení, obklopení Egejským morom a izolovaní od sveta na pevnine, dostanú ani nie tak zaujímavý ako skôr bizarný nápad. Vymyslia si hru, ktorej podstatou je meranie čohokoľvek, čo by dokázalo ich mužnosť. Túžba po víťazstve a získaní prsteňa Chevalier vedie ku mnohým vzájomným konfrontáciám a priateľstvá začínajú rýchlo prerastať k rivalite. Tsangari kombinuje drámu s komediálnymi prvkami a v minimalistickom prostredí necháva vyniknúť jednotlivé charaktery postáv. Ide o štúdiu prirodzenej mužskej súťaživosti a snahy byť najlepší za každú cenu.

Petra Sedláková

 

Victoria

r. Sebastian Schipper
Fontána 11:00

Victoria (Laia Costa) je mladá čašníčka, ktorá si v Berlíne užíva nočný život. Na jednej párty spozná Sonna a jeho kamarátov. Nešťastnou zhodou okolností sú donútení vykonať bankovú lúpež, čím sa začína zbesilá jazda berlínskymi ulicami. Keď už pre nič iné, musíme film Victoria oceniť najmä z hľadiska práce s jediným dlhým záberom. Ten je totižto oproti iným „jednozáberovkám“ výnimočný využívaním veľkého množstva exteriérov a obrovskou dynamikou vyplývajúcou zo žánru. Súčasne tiež radikálnym spôsobom inovuje žáner akčného filmu. Vďaka jednému záberu sa s postavami zoznamujeme prirodzenejšie, stávame sa „spolupáchateľmi“ lúpeže a tak je každá napínavá scéna ešte napínavejšia a vďaka mimoriadne obmedzenej narácii i spôsobu snímania nevieme odkiaľ môže prísť hrozba. Snímka tak ukazuje funkčný a atmosférický opak „greengrassovského prístupu“, keďže pôsobí ako klaustrofobický výrez z reality.

Lenka Slaninková

 

Je to len koniec sveta

r. Xavier Dolan
Dom umenia 17:00

Quebecký režisérky talent Xavier Dolan dokáže vo svojich filmoch autenticky zachytiť problémové ľudské osudy. Protagonisti jeho snímok sa musia potykať s neľahkými situáciami. Čí už to bola matka hyperaktívneho Stevea v Mami! (2014) alebo protagonista filmu Tom na farme (2013), ktorý až po smrti partnera prichádza rodine zosnulého povedať o svojom vzťahu k nemu. Vo svojom ostatnom filme, ocenenom aj na tohtoročnom festivale v Cannes Veľkou cenou aj Cenou ekumenickej poroty, Je to len koniec sveta Dolan opätovne stavia svoje postavy do špeciálnej situácie. Hlavnou postavou príbehu je mladý spisovateľ Louis. Prichádza po dvanástich rokoch domov za svojou matkou, bratom s manželkou a sestrou, aby im oznámi smutnú správu. Zanedlho umrie. Pre komplikované a vypäté vzťahy medzi jednotlivými členmi rodiny však stretnutie nedopadne podľa očakávania.

Barbora Gvozdjaková

Bunker

r. Nikias Chryssos
Dom umenia 23:00

Bunker, je názov filmu grécko-nemeckého režiséra Nikiasa Chryssosa. Je to jeho celovečerný debut, ktorý mal svetovú premiéru minulý rok na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne. Réžiu študoval na Filmovej akadémii v Baden-Württembergu a ešte počas štúdia bol vybratý na rezidenčný program ´Résidence du Festival de Cannes´. Chryssos sa do medzinárodného povedomia dostal vďaka svojej krátkometrážnej tvorbe. Azda najznámejšie a najoceňovanejšie sú filmy Hochhaus z roku 2006 a o tri roky starší film Down, kde sa o réžiu delil so strihačom Frankom Brandstetterom. Zápletka ani nie 90 minútovej snímky tkvie v príchode cudzieho elementu, Študenta, do izolovanej rodiny žijúcej v bunkri, v lese. Mladý Študent prichádza na inzerát a hľadá pokoj a nerušené prostredie na svoju prácu. Namiesto toho nachádza podivnú rodinu s ambicióznym plánom pre svojho potomka. Tomu sa však nedarí napĺňať nie vysoké ciele domáceho vzdelávania, a tak sa z prišelca Študenta stane tútor. Akými metódami a či vôbec bude úspešný si už pozrite sami. Priaznivci mysteriózneho filmu, komédie a hororu by si tento film nemali nechať ujsť.

Pavla Rachelová