fbpx

Tipy na štvrtok

9. septembra 2015

Nenechajte si ujsť

Návrat do horiaceho domu
14:00 Fontána
projekcia za účasti režisérky Anny Gruskovej

Moskytiéra
17:00 Kino Kúpele
rodinná dráma s prvkami čierneho humoru ocenená v Karlových Varoch Kryštálovým glóbusom

Huzika
19.00 ŽiWell Cinematik Bar
Kabaretná alternatíva popu

Floating Planet
21.30 ŽiWell Cinematik Bar
Spojenie syntetizátorov a živej rytmiky s gitarou

Kým spíš
23:00 Fontána
Keď vám vrátnik začne robiť zo života peklo, prichádzajú Výkriky strachu

Tipy dňa

dlha_cesta_domovDlhá cesta domov

El camí més llarg per tornar a casa, r. Sergi Pérez
Fontána 20:00

Film Dlhá cesta domov rozpráva príbeh, v ktorom sledujeme dvadsaťštyri hodín zo života Joela. Viac než o dejovú stránku sa autor opiera o emocionálnu, čím pripomína konkrétnu existenciálnu štúdiu sústredenú na energiu, zármutok a bolesť.

Joel jedného dňa po prebudení zistí, že jeho pes Elvis je na pokraji smrti. V strese a zhone odíde k zverolekárovi a omylom sa vymkne. Tu sa začína Joelova psychicky náročná cesta. Ako sa Joel potáca po Barcelone v márnom hľadaní vykúpenia, spoznávame jeho rozvrátené vnútro a potlačené emócie. Autor sa nesnaží vysvetľovať, prečo Joel prežíva vnútorné peklo, sústreďuje sa len na emočný stav, čomu dopomáhajú dlhé zábery sprevádzané tichom. Debutujúci herec Borja Espinosa predviedol výrazný herecký výkon, v ktorom dôležitú úlohu hrali mimika a gestá takpovediac „strateného“ muža.

Jana Libantová

 

tak_daleko_tak_blizkoTak ďaleko, tak blízko

r. Jaro Vojtek
Fontána 17:00

Po minuloročnom hranom debute Deti prichádza Jaro Vojtek s celovečerným dokumentom Tak ďaleko, tak blízko, ktorý sa zaoberá témou autizmu a vzťahu ním postihnutých s rodinami a okolím. Vojtek sledoval sedem rokov životy štyroch autistov (Milan, Silvia, Andrej a Jakub) s rôznymi stupňami duševnej poruchy. V komických aj vážnych situáciách odhaľuje „zákulisie“ života s autistom a pokúša sa preniknúť aj do ich vlastného uzavretého sveta. Vďaka dlhoročnej spolupráci si režisér s rodinami vybudoval dôverný vzťah, ktorý mu umožňuje zachytávať tiež intímne a náročné momenty. Vojtek vyvracia mýty o autizme a prináša informácie o úrovni sociálnej starostlivosti na Slovensku. Tak ďaleko, tak blízko je citlivým pohľadom na často obchádzanú tému.

Martina Červenková

 

vojnaVojna

Chrieg, r. Simon Jaquemet
Dom umenia 14:00

15-ročný Matteo to nemá v živote ľahké. Žije v bizarnej rodine, kde na prvý pohľad zaujme fyzická disproporcia jeho rodičov. Matteo raz urobí osudnú chybu, vyberie sa na menšiu prechádzku so svojim malým bratom. Následne ho otec posiela na pár mesiacov prevýchovy do hôr, kde ho čakajú spočiatku drastické chvíle. Film Simona Jaquemeta potvrdzuje pravidlo, že v súčasnosti dominuje festivalovej kinematografii o mládeži násilie a pocit bezmocnosti. Na rozdiel od väčšiny podobne ladených snímok nie je Vojna klasickou sociálnou drámou – problém prisťahovalectva je načrtnutý iba v postave jedného člena partie zo Srbska. Vojna pripomenie svojou brutalitou nedávny ukrajinský Kmeň, spôsobom prevádzania výtržníctiev napríklad nemeckú Občiansku výchovu a snímaním pomocou „roztekanej“ kamery za pochodu maďarský Je to iba vietor.

Erik Binder