fbpx

Tipy na stredu

12. septembra 2012

Nenechajte si ujsť

 

V tieni pod Hindukúšom
17.00 Fontána
projekcia za účasti tvorcov

Slávnostné odovzdávanie cien
19.00 Fontána
vyhlásenie víťazov a po ňom digitalizované Slnko v sieti

 

Minister
20.00 Kino Klub
film o ministrovi dopravy, ktorý sa vydáva na cestu nehostinným svetom

 

Tipy dňa

Osudový kruh

Le cercle rouge (FR/IT) r. Jean-Pierre Melville
11.00 Dom umenia

Osudový kruh je druhou Melvillovou spoluprácou s uhrančivým Alainom Delonom. Pôvodný francúzsky názov Le cercle rouge (doslovný preklad Červený kruh) pochádza z budhistickej literatúry a podobne ako v slávnom Samurajovi nás privádza k mystike a symbolike východných náboženstiev. V pomyselnom kruhu sa stretávajú traja hrdinovia: čerstvo prepustený väzeň Corey (Delon), zločinec na úteku Vogel (Gian Maria Volonté – slávny to záporák z Leoneho „dolároviek“) a bývalý policajt Jansen (Yves Montand) kvárený delíriom. Spoločne sa púšťajú do lúpeže klenotníctva a na chrbát im dýcha ostrieľaný komisár Mattei (André Bourvil). Režisér opäť prichádza so svojou decentnou a presnou réžiou. Žáner krimi posúva do mrazivej polohy, kde sa postavy v šedých baloňákoch mĺkvo pohybujú v chladnom prostredí. Žánrové šablóny mu slúžia na predostretie existenciálneho rozmeru hrdinov a na demonštráciu ich fatalizmu.

Peter Gärtner

 

Čierna séria

Série noire (FR) r. Alain Corneau
17.00 Dom umenia

Ústrednou postavou filmu Čierna séria francúzskeho režiséra Alaina Corneaua je nie veľmi úspešný podomový obchodník Frank Poupart. V nešťastnom období svojho života, keď mu z domu uteká manželka a šéf naňho posiela políciu, stretáva svoju femme fatale. Mladučká Mona, zneužívaná svojou tetou na prostitúciu, hľadá u Franka ochranu, ale aj možnosť úniku a tak ho navedie na zločin.
Dostojevského Zločin a trest v štýle film noir s nádychom godardovskej absurdity – aj tak by sa dala stručne charakterizovať táto snímka. Nad kriminálnou zápletkou prevažuje psychologický rozmer prežívania hlavného hrdinu, ktorého počiatočná neuróza sa pod tlakom udalostí mení v šialenstvo. Istá dávka čierneho humoru a absurdity však posúva príbeh do jemne nadnesenej roviny, do bezpečného priestoru, kde na dramatické či tragické udalosti hľadíme s určitým chladným odstupom. Rovnako chladným ako je tento bezútešný svet plný záporných postáv.

Zuzana Točíková

 

Super 8

Super 8 (US) J. J. Abrams
20.00 Amfiteáter

J. J. Abrams je ďalší z hollywoodskych geekov, autor, ktorý dokázal zo série Mission Impossible urobiť psychologickú drámu, či hrdo znovuzrodiť Star Trek. Filmom Super 8 doslova pietne zaspomínal na zlaté obdobie trochu „iných“ rodinných filmov z 80.tych rokov, ktorých  najvýznamnejším príkladom je E.T. Mimozemšťan. Abrams je dieťa spomínaného obdobia a filmy v detstve nielen zbožňoval,  ale amatérsky aj nakrúcal (na obľúbenú filmovú surovinu Super 8). Super 8 je tak akési naplnenie detských predstáv, rafinovane využívajúce retrovlnu dnešného Hollywoodu. Plní tajné nostalgické sny  „dospelákov“, no zároveň reaguje na zmenu „otrlosti“ publika, keď monštrum už nevyzerá tak sympaticky ako E.T. Veľavravná je už samotná zápletka: skupina chlapcov, počas nakrúcania amatérskeho sci-fi skutočne objaví záhadné monštrum. Sny sa v Hollywoode plnia.

Michal Škamla

 

Zabudnutá krajina

La terre outragée (FR/UA/PL/DE) r. Michale Boganim
17.00 Kino Klub

Výbuch reaktora v jadrovej elektrárni Černobyľ 26. apríla 1986, ktorý vyslal do ovzdušia niekoľko stonásobne viac radiácie ako atómové bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki, je jednou z najhorších katastrof v dejinách ľudstva.
Michale Boganim vykresľuje obraz tejto tragédie prostredníctvom intímnych osudov obyvateľov neďalekého mestečka Pripjať, ktorých život táto udalosť navždy poznačila. Mladučká Anya sa v tento deň vydáva, vedec z jadrovej elektrárne sadí so synom jabloň a lesník je na svojej pravidelnej pochôdzke. Cez ich príbehy sa dozvedáme o krutom utajovaní informácií, o náhlivej evakuácii, ktorá po sebe zanechala mŕtve mesto, ale aj o jeho osude desať rokov po týchto udalostiach. Komorný film rozpráva najmä o ľuďoch neschopných pokračovať vo svojich predošlých životoch, o ľuďoch naveky pripútaných k minulosti a k mestu, ktoré sa po rokoch stalo turistickou atrakciou.

Zuzana Točíková