fbpx

Tipy na pondelok

10. septembra 2012

Nenechajte si ujsť


Výťah na popravisko

13.00 Dom umenia
francúzsky film noir o zaseknutí sa vo výťahu

Jeden musí z kola von
14.00 Fontána
špionážna dráma, ktorá to dotiahla do hlavnej súťaže

 

Fragile
17.00 Dom umenia
koncert vokálnej skupiny

Best of Fest Anča
20.00 Amfiteáter
najlepšie animované filmy zo žilinského festivalu

Udavač
20.00 Dom umenia
Jean-Pierre Melville vo vrcholnej forme

Príliš mladá noc
23.00 Dom umenia
česko-slovinský objav roka ako vhodný začiatok večera

 

tipy dňa

Momo Ja som baník, kto je viac
(Študentské filmy FTF VŠMU Bratislava blok 2)

Momo (SK) r. Teodor Kuhn
Ja som baník, kto je viac (SK) r. Roman Fábian
11.00 Kino Klub

Aj tento rok ukončilo magisterské štúdium hranej réžie niekoľko nádejných autorov. Medzi nimi tiež Teodor Kuhn s filmom Momo a Roman Fábian s Ja som baník, kto je viac. Obe snímky pracujú s témou rodiny. Rozdiely v príbehoch či autorských stratégiách tak deklarujú jedinečnosť prístupov začínajúcich režisérov.
Momo (Michal) je mladý rebelujúci chalan, ktorý miluje futbal, no otčima až tak nie. Napäté rodinné vzťahy ešte skomplikuje návšteva strýka Frankeho. Všetko má vyriešiť návrat Momovho otca z väzenia. Mužský svet je z pohľadu režiséra tvrdý a nehostinný, čo zvýrazňuje voľbou „chladného“ panelákového prostredia. „Machizmus“ však naráža na emócie hrdinov, čím Kuhn narúša skreslený pohľad na fenomén drsných mužov zo sídliska.
Ja som baník, kto je viac je príbeh Paľa, ktorý sa nachádza na hranici dospelosti a rozhoduje sa o ďalšom smerovaní svojho života. Film sa usiluje o realizmus v zobrazení postáv a atmosféry východoslovenského kraja, no zároveň je výrazne kameramansky štylizovaný.

Lea Krišková

 

Krt

Kret (PL) r. Rafael Lewadowski
20.00 Fontána

Režisér poľsko-francúzskeho pôvodu Rafael Lewandowski je známy predovšetkým dokumentárnou tvorbou. Ústrednou témou jeho snímok je pamäť a minulosť. V hranom debute Krt sa venuje nedávnej histórii a poukazuje na jej dopady na súčasnosť.
Hlavnou postavou politicko-psychologickej drámy je Pawel Kowal, ktorý spolu s otcom Zygmundom vedie podnik na dovoz obnosených šiat z Francúzska do Poľska. V pracovnom aj osobnom živote sa mu darí až do chvíle, keď sa objaví článok obviňujúci jeho otca zo spolupráce s komunistickou štátnou políciou. Obraz hrdinu hnutia Solidarita a bojovníka proti socialistickému režimu je narušená. Lewandowski venuje väčšinu minutáže psychologickému profilu hlavných postáv. Nenápadná kamera a hudba podčiarkujú surovosť a autentickosť poľských reálií. Hlavné postavy Pawel a Zygmund boli veľmi presne obsadené známymi poľskými hercami a sú najsilnejšou kvalitou filmu.

Mária Miniariková

 

Rango

Rango (US) r. Gore Verbinski
23.00 Fontána

Animák Rango nie je zaujímavý len svojou fotorealistickou kvalitou obrazu, ale hlavne druhom humoru a vysokou mierou sebareflexie. V príbehu o chameleónovi túžiacom po dobrodružstve, ktorý sa nedopatrením stane šerifom v mestečku Prach, vzdali režisér Gore Verbinsky a scenárista John Logan poctu nielen westernom (najmä „špageťákom“ Sergia Leoneho). Príbeh sa stáva dokonale vyskladaným konglomerátom videného a počutého, kde najväčšiu divácku slasť spôsobuje odhaľovanie citácií. Rovnako zábavné je sledovať aj neustále poukazovanie na svoju vykonštruovanosť, keď hrdinovia príbehu doslova používajú pojmy zo scenáristickej hantírky a upozorňujú tak na príbeh v príbehu. Okrem hlášok na úrovni Pulp Fiction dostanete brilantne zrežírované akčné scény. Film Rango je praktické vzkriesenie hrdinského mýtu, vyvolávajúce aj v najväčších cynikoch nostalgiu po dobách, keď bol western najpopulárnejším žánrom.

Peter Gärtner