fbpx

Tipy na piatok

10. septembra 2015

Nenechajte si ujsť

Guľka v hlave
14:00 Fontána
Jaime Rosales vo svojej najčistejšej podobe.

Okinawa – Slovensko, cesta karate
17:00 Fontána
Projekcia za účasti režiséra Antona Szomolányiho.

The Bright Eye
19.00 ŽiWell Cinematik Bar
Alternatívny rock, indie, post-punk.

Čistič
20.00 Dom umenia
Predpremiéra nového filmu Petra Bebjaka.

Please The Trees
21:30 ŽiWell Cinematik Bar
Česká reakcia na Grizzly Bear a Arcade Fire.

Tipy dňa

Dora alebo Sexuálne neurózy našich rodičov

r. Stina Werenfels
Kino Klub 17:00

Aké je to byť odlišný? Znamená to, že každodenné činnosti, pôžitky a skúsenosti sú prístupné len do takej miery, ako to naša odlišnosť dovoľuje? Švajčiarska režisérka Stina Werenfels nakrútila film o osemnásťročnom, mentálne postihnutom dievčati Dora, ktorý sa pokúša tieto otázky zodpovedať. Rodičia hlavnej postavy filmu jej bezprostredný život dlho tlmili liekmi, no prišiel čas, aby zistili, či sa dokáže zaobstarať aj bez nich. Dora si nechce pripustiť, že je iná, a preto opakuje správanie svojho okolia. Nezamýšľa sa pritom nad budúcnosťou, ani nad následkami neuvážených činov. Najviac zo všetkého ju láka opačné pohlavie, a tak zažíva prvú sexuálnu skúsenosť a prvý milenecký vzťah. Film sa odohráva v Berlíne, no vznikol vo švajčiarsko-nemeckej koprodukcii.

Jana Libantová

 

Hlupák

r. Jurij Bykov
Dom umenia 14:00

Po úspešnom uvedení predchádzajúceho filmu Major na festivale v Cannes prichádza ruský režisér Jurij Bykov s ďalšou významnou snímkou, ktorá si zaslúži väčšiu medzinárodnú pozornosť. Film Hlupák je silná dráma o vzbure opravára Dima proti skorumpovanému systému v prospech ľudí žijúcich v rozpadajúcom sa dome. Oveľa väčším problémom, ako je ten pôvodný (prasknutá rúra) sú vonkajšie praskliny na stene, ktorá sa pomaly zosúva. Trhliny v múroch bytovky sú akousi metaforou na spoločensko-politickú situáciu v Rusku. Hlavný hrdina čelí dileme či prenechať zodpovednosť kolegovi, avšak výpočtami zistí, že bez jeho včasného zásahu môže byť už neskoro. Otázkou tak zostáva, či má zmysel obetovať vlastný život, ale i život rodiny, kvôli nevďačným obyvateľom domu.

Lenka Slaninková

 

Timbuktu

r. Abderrahmane Sissako
Fontána 20:00

Africký režisér Abderrahmane Sissako pri uvedení filmu Timbuktu asi netušil, ako naliehavo budú vyznievať jeho otázky o necelý rok. Film o hľadaní podstaty islamského fanatizmu pôsobí v čase riešenia otázky utečencov nanajvýš aktuálne.
Farmár Kidane žije so svojou rodinou neďaleko mesta v piesočných dunách. Pokoj naruší príchod ozbrojených džihádistov násilne presadzujúcich svoju vieru. Melodráma rytmicky kombinuje vtipné pasáže s vážnymi. Surové diktovanie nových zákonov, podporované až naturalisticky zobrazeným násilím napríklad strieda džihádistická rozprava o nadradenosti Zidana či Messiho. Režisér tak nakrútil veľmi živý, miestami ironizujúci film, ktorý však ponurú tému nezľahčuje a ukazuje, ako mylný výklad náboženstva môže ospravedlniť činy extrémistov či ich absurdné zákony.

Ján Pagáč