fbpx

Tipy na nedeľu

12. septembra 2015

Nenechajte si ujsť

Vzdialenosť
11:00 Dom umenia
Absurdná variácia na heist film za využitia MacGuffina.

Prízraky
17:00 Fontána
Premiéra nového filmu Bibiany Beňovej a Michaela Kaboša.

Sen a ticho
20.00 Fontána
Jaime Rosales o vyrovnávaní sa s traumami.

DJ Tamal
21.30 ŽiWell Cinematik Bar
Reggae, dub, world music.

Dievčenská banda
23:00 Dom umenia
Štyri dievčatá sa vydávajú za vnútornou slobodou.

Tipy dňa

Malý Quinquin

Malý Quinquin

r. Bruno Dumont
Dom umenia 13:00

Hoci ústrednou postavou štyroch päťdesiatminútových častí seriálu Malý Quinquin je práve malý drzý Quinquin, kontroverzný režisér Bruno Dumont špecifickými charaktermi nešetril. Práve sa začali letné prázdniny a v malej francúzskej dedinke sú všetci poriadne „mimo”. Absurdné dialógy, absurdná kauzalita, zvláštne územie, ktoré pohltí každého, kto naň vkročí. To je príklad detektívov, ktorí riešia bizarný prípad zavraždenia kravy. Malý Quinquin je dobrodružný letný príbeh, nevšedná detektívka, aj celkom absurdná komédia dokopy. Film teda prináša vyprázdnené nejednoznačné pohľady a vysoko štýlovú komiku s kritickým podtextom. Dnes už málokto čaká v televízii na nový diel svojho obľúbeného seriálu, Malého Quinquina si však môžete pozrieť naraz, a to na plátne! Určite ho nepremeškajte.

Matej Sotník

 

Prízraky

r. Michael Kaboš, Bibiana Beňová
Fontána 17:00

Česko-slovenská režisérska dvojica Bibiana Beňová a Michael Kaboš predostiera v experimentálnom dokumente Prízraky úvahu o Európe 20. storočia na tému vojnového hrdinstva a pamäti. Snímka je rozdelená do prológu, šiestich kapitol a epilógu. Každej časti dominuje jeden protagonista – od vojenských hrdinov a veteránov až po mladíkov, ktorí vojenské bitky imitujú prostredníctvom paint-ballu. Vzhľadom k tomu sa menia i prostredia – niekdajšie vojenské priestory či skôr ruiny pripomínajú vrakovisko dejín a jej prízrakov. Výpovede protagonistov sú doplnené o sugestívny komentár a prácu so zvukovým detailom. V obrazovej zložke autori volia rekonštrukciu, inscenáciu ale aj archívne zábery a materiály. Výsledkom je poeticky ladený dokument určený nielen zanietencom histórie a experimentálneho filmu.

Pavla Rachelová

 

Homár

r. Giorgos Lanthimos
Dom umenia 20:00

Grécky režisér Giorgos Lanthimos, ktorý sa do povedomia divákov dostal už v roku 2009 filmom Kynodontas, pokračuje vo svojej originálne bizarnej (či bizarne originálnej) tvorbe snímkou Homár. Príbeh sa odohráva v dystopickej budúcnosti, kde sú všetci nezadaní muži a ženy odvážaní do zariadenia menom Hotel. Tam majú 45 dní na to, aby si našli pár. V opačnom prípade budú premenení na zviera podľa vlastného výberu a vyhnaní do priľahlých lesov. Film nakrútený v odosobnenom štýle s vynikajúcim hereckým obsadením, je humornou a inteligentnou satirou na podivnosť súčasnej podoby vzťahov. Hlavný hrdina David (Colin Farrell) má dve možnosti – nájsť si lásku, alebo premeniť sa na homára. Lanthimosov prvý anglicky hovoriaci film získal Cenu poroty na Festivale v Cannes.

Martina Červenková