fbpx

Tipy na nedeľu

8. septembra 2012

Nenechajte si ujsť


Ponyo z útesu nad morom

11.00 Fontána
Rozprávka pre najmenších, malých i veľkých

Jaskyňa zabudnutých snov 3D
14.00 Fontána
Werner Herzog skúma nástenné maľby v jaskyni pomocou najmodernejších technológií


Náhradná matka – Evina krížová cesta

20.00 Fontána
projekcia za účasti režisérky Yvonne Vavrovej

Prednáška zakázané filmy
20.00 Kino Klub
Prednáška Petra Konečného o škodlivosti filmov a po nej projekcia legendárneho Vyháňača diabla

 

Tipy dňa

Michael

Michael (AT) r. Markus Schleinzer
11.00 Dom umenia

Mená Natasche Kampuschovej a Josefa Fritzla sa pred piatimi rokmi objavili prakticky vo všetkých správach nielen v Rakúsku. Režisér Markus Schleinzer sa týmto prípadom inšpiroval a rozhodol sa vyrozprávať fiktívny príbeh Michaela – muža, ktorý si svoje „šťastie“ unesie a skryje do suterénu domu.
Viedenčan Schleinzer začal svoju kariéru ako herec, prepracoval sa na kastingového režiséra a po 17 rokoch tejto práce nakrútil svoj prvý celovečerný hraný film Michael. Vyše desaťročia spolupracoval s nemeckým režisérom Michaelom Hanekem, bez ktorého by sa údajne neodhodlal nakrútiť vlastný film. Keď Schleinzer dopísal scenár, dal ho prečítať psychiatričke Heidi Kasterovej (ktorá skúmala aj prípad Josefa Fritzla), aby sa uistil, že nenapísal iba akúsi nereálnu rozprávku. O tom, že tomu tak nie je, svedčí (okrem iných) i uvedenie filmu v hlavnej súťaži na festivale v Cannes.

Pavla Ráchelová

 

Snehy Kilimandžára

Les neiges du Kilimanjaro (FR) r. Robert Guédiguian
17.00 Dom umenia

Sociálne ladený film poukazuje na nespravodlivosť v spoločnosti, politické, triedne a odborové konflikty. Zároveň je aktuálny v rámci celosvetovej hospodárskej krízy. Režisér stavia postavy pred závažné životné rozhodnutia, ktoré môžu mať fatálne následky.
Michel je tesne pred dôchodkom. Zariadi, aby sa jeho meno ocitlo medzi tými, ktorých prepustia z práce v dôsledku znižovania stavov. S rodinou vedie pokojný život do chvíle, kým sa s manželkou, švagrinou a jej manželom nestane obeťou lúpežného prepadnutia. Trauma a zlosť sa stupňujú, no tieto pocity sa náhle zmenia, keď manželia zistia, kto stojí za prepadnutím a aké boli jeho motívy.
Režisér Guédiguian sústredil svoju pozornosť najmä na vedenie hercov, silný príbeh a pomalé tempo rozprávania. Príbeh môže pôsobiť mierne moralisticky, avšak zobrazením príjemného prímorského života a miestnej mentality nenudí.

Mária Miniariková

 

Hanba

Shame (GB) r. Steve McQueen
20.00 Dom umenia

Keď experimentálny filmár a tvorca videoartu Steve McQueen predstavil v Cannes v roku 2008 dlhometrážnu prvotinu Hlad, zaujal otvoreným zobrazením väzenskej tyranie, brutálnou hladovkou ústrednej postavy i hereckou oddanosťou Michaela Fassbendera, čo mu prinieslo festivalové ocenenie za najlepší debut. O tri roky neskôr autorova ďalšia snímka Hanba získala na festivale v Benátkach trojicu cien, pričom výkon Fassbendera sprevádzala ešte aj nominácia na Zlatý glóbus.
Druhý celovečerný film britského scenáristu a režiséra sa zameriava na medziľudskú pretvárku, odcudzenosť a povrchnosť súčasného civilizovaného sveta. Materiálne zabezpečeného tridsiatnika, prebývajúceho v existenciálnej prázdnote a chlade veľkomestského života, charakterizuje neschopnosť budovania plnohodnotného vzťahu. V špecifickom McQueenovom voyerizme tak divák uzrie explicitnú sexuálnu posadnutosť, ktorá poburuje, vzrušuje a omamuje zároveň.

Juraj Kedro