fbpx

Súťažná sekcia Meeting Point Europe ponúkne výber jedinečných filmov

14. augusta 2018

Neoddeliteľnou súčasťou piešťanského festivalu sú dve súťažné sekcie. Cinematik.doc venovanú domácej dokumentárnej tvorbe, sme už predstavili v predchádzajúcej tlačovej správe. Hlavnou súťažnou sekciou je Meeting Point Europe, v ktorej trinásty ročník Cinematiku predstaví výber jedinečných filmov. Záštitu nad sekciou prebrala Medzinárodná federácia filmových kritikov FIPRESCI.

Prvou z vybraných snímok je novinka poľského režiséra Pawla Pawlikovského Studená vojna (Zimna wojna). Poľského tvorcu pozná aj slovenský divák. Jeho čiernobiely film Ida, ktorý získal v roku 2014 cenu Americkej filmovej akadémie za Najlepší zahraničný film, bol uvedený v tom istom roku aj v našich kinách. Rovnakému farebnému ladeniu ostáva Pawlikovski verný aj v Studenej vojne. V centre príbehu stojí dvojica milencov, ktorí sú predurčení k tragickým životným udalostiam. Vizuálne silná melodráma na pozadí turbulentných historických udalostí sa dohráva v kulisách Varšavy, Berlína a Paríža. Za snímku, ktorej dominuje pôsobivá hudba, si Pawlikovski z ostatného festivalu v Cannes odniesol cenu za réžiu.

Sekcia prináša aj srbský film Náklad (Teret), ktorý je príbehom šoféra dodávky Vlada v čase, keď Srbsko ohrozujú jednotky NATO. Vlada má dopraviť neznámy náklad z Kosova do Belehradu. Vďaka Meeting Point Europe si diváci budú môcť pozrieť aj psychodrámu Striedavá starostlivosť (Jusqu’à la garde). Režisérsky debut herca Xaviera Legranda hovorí o rozbitom manželstve, v centre ktorého stojí spoločný syn Julien, ktorý sa stáva rukojemníkom alebo prostredníkom v rukách dospelých, najmä agresívneho otca.

Hrdinom ďalšieho z vybraných filmov – talianskeho titulu Dogman – je Marcello. Marcello sa stará o miestne psy. Spriatelí sa s bývalým boxerom Simonem, ktorý terorizuje celé susedstvo. Aby si Marcello udržal svoju hrdosť, pod tlakom sa upne k nečakanej pomste. Film známeho režiséra Mattea Garroneho uvedie Cinematik v slovenskej premiére.

Zoznam filmov dopĺňa aj snímka Thelma režiséra Joachima Triera, ktorému venuje Cinematik v tomto roku zvláštnu sekciu. Thelma je mladé, zmätené a nábožensky založené dievča, ktoré sa snaží zaprieť  svoje city ku kamarátke, ktorá je do nej zamilovaná. A nie sú to len city, ktoré trápia hlavnú hrdinku príbehu.

Francúzska novinka argentínskeho provokatéra Gaspara Noého Climax sa zamýšľa nad zmyslom života a smrti a divákov zavedie do podmanivého a vášnivého vizuálneho sveta. Cinematik uvedie film v slovenskej premiére.

K ďalším filmom z ponuky patrí gruzínska dráma Hrozná matka (Sashishi deda) od režisérky Any Urushadzeovej. Film zobrazuje päťdesiatničku Manane, ktorá stojí pred veľkou dilemou – rodina, alebo jej vášeň pre písanie, ktoré roky potláčala.

Biografická hudobná rusko-francúzska snímka Leto, ktorá sa taktiež nachádza vo festivalovej sekcii, sa nostalgicky vracia do osemdesiatych rokov minulého storočia, do Leningradu, kde slávi úspechy dobová populárna kapela s názvom Kino. Novinka režiséra Kirilla Serebrennikova bola uvedená v hlavnej súťažnej sekcii festivalu v Cannes.

Koprodukčná talianska dráma Šťastný Lazzaro (Lazzaro felice) rozpráva o mladom dobrosrdečnom Lazzarovi, ktorý je až tak dobrý, že si ľudia myslia, že je mentálne postihnutý. Snový príbeh si z tohtoročného festivalu v Cannes odniesol Cenu za najlepší scenár, ktorý napísala sama režisérka Alice Rohrwacherová.