fbpx

Súčasný bulharský film na Cinematiku

21. augusta 2013

V sekcii Bulharsko pod lupou predstaví festival Cinematik svojim návštevníkom súčasný bulharský film.

Diváci budú môcť vidieť aj jeden z najúspešnejších bulharských filmov posledných rokov Farba chameleóna (Cvetat na hameleona) režiséra Emila Christova. Táto čierna komédia s politickým pozadím a pocta špionážnym filmom rozpráva príbeh agenta, ktorý si po svojom vylúčení z radov tajnej služby založí vlastnú sieť špiónov. Sieť je síce iba fiktívna, no jemu sa aj tak darí získavať informácie, vďaka ktorým má v hrsti veľa vplyvných ľudí.

Poslední čiernomorskí piráti (Poslednite černomorski pirati) sú dokumentom o hľadaní pokladu – v doslovnom i prenesenom zmysle. Režisér Svetoslav Stoyanov sleduje život bývalých väzňov, utečencov a alkoholikov, z ktorých sa stali piráti. Žijú na opustenom mieste a z ich lode je už iba vrak. So svojím životom sú však spokojní. Problém nastane vo chvíli, keď si ich „oázu“ vyhliadne developer, ktorý tam chce vystavať luxusný rezort  v súlade s najvyššími ekologickými štandardmi.

Uvedené budú taktiež filmy Júl (Džulaj) Kirila Stankova, Love.net Iliana Djevelekova a Mesto snov (Grad na mečti) Svetoslava Draganova.

Sekcia Bulharsko pod lupou je pripravená v spolupráci s Bulharským kultúrnym inštitútom v Bratislave.