Súboj dokumentov na Cinematiku
23. augusta 2010
Cinematik má ambíciu stať sa medzinárodnou platformou pre slovenský dokument. V novej exkluzívnej súťažnej sekcii celovečerných slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.Doc – predstaví diela premiérované v ostatnom roku. Medzinárodná porota to nebude mať ľahké, pretože osmička súťažných filmov je žánrovo mimoriadne pestrá a skutočne kvalitná.
Dobré ráno, Slovensko! (r. Martin Hanzlíček)
Dokumentárny film zobrazujúci domáci a politický vývoj v období od novembra 1989 po prvé parlamentné voľby v roku 1990.
Erotic Nation (r. Peter Begányi)
Hlavnú líniu filmu tvorí príbeh majiteľa prvého sex-shopu na Slovensku. Karol Raffay začal podnikať po novembrovej revolúcii. Raffay a jeho family sex biznis, rovnako ako demokratizujúce sa Slovensko, prechádzali vývojom, v ktorom dokument Erotic Nation nachádza paralely.
Hranica (r. Jaroslav Vojtek)
Po druhej svetovej vojne bola Zakarpatská Rus (východná časť Československa) pridelená vtedajšiemu Sovietskemu zväzu a novú štátnu hranicu, nakreslenú politikmi v Moskve, vytýčila nekompromisne Červená armáda. Československá obec Slemence mala tú smolu, že stála novej hranici v ceste.
Malý zúrivý Robinson (r. Tina Diosi)
Neobvyklý portrét tragicky zosnulého básnika Joža Urbana, ktorý počas svojho krátkeho života dokázal vlastnou tvorbou ovplyvniť spoločenské a kultúrne dianie na Slovensku. Predovšetkým však bol bohémom a rebelom, ktorý videl ďalej ako jeho generační súputnici.
Mesiac v nás (r. Diana Fabiánová)
Mesiac v nás je sviežim pohľadom na tabu, ktoré ovplyvňuje svet žien i mužov oveľa výraznejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. S humorom a iróniou odkrýva pravidlá „menštruačnej etikety“, ktoré dodnes kraľujú i v našej modernej spoločnosti.
Mongolsko – v tieni Džingischána (r. Pavol Barabáš)
Magická krajina, hľadajúca svoju súčasnú tvár v odkaze z 13. storočia, sa pod menom Pax Mongolika stala najväčšou ríšou, aká kedy uzrela svetlo sveta. Obávaná, preklínaná i obdivovaná – taká ako jej zakladateľ, za života nikdy neporazený vojvodca Džingischán.
Tri Biblie, dva osudy, jedna láska (r. Ján Šuda)
Dokumentárny film o knihárovi, ktorý viaže biblie, a jeho dcére, ktorej sa toto remeslo zapáčilo tiež. Jiří Fogl je autorom faksimile Kódexu gigas. Na samotnej realizácii spolupracoval s tímom kolegov z rôznych oblastí, ktorí mu pomáhali pri jeho zhotovení.
Vojnové hry a muž, ktorý ich zastavil (r. Dariusz Jabłoński)
Film Vojnové hry a muž, ktorý ich zastavil je výnimočným portrétom poľského dôstojníka Ryszarda Kuklińského, ktorý v období Studenej vojny odovzdal dôstojníkom CIA viac ako 40 000 strategických dokumentov Varšavskej zmluvy (vojenské zoskupenie štátov strednej a východnej Európy pod vedením Sovietskeho zväzu, vytvorené ako odpoveď na vznik NATO, existujúce od mája 1955 do konca júna 1991). Bol Kukliński zradcom alebo záchrancom Poľska?
Víťazný film získa hlavnú cenu Film Europe Award, spojenú s prémiou 1000.- EUR.