fbpx

Sekcia Za hranicou kultu predstaví znepokojivé či priam hrôzostrašné variácie na tému rodiny

28. júla 2022

Organizátori Cinematiku prezrádzajú aj detaily o programe jednej z tradične najobľúbenejších sekcií festivalu, takzvanej „popolnočnej sekcie” Za hranicou kultu. Spojivom premietaných filmov bude tentokrát rodina a tešiť sa môžete na vskutku nevšedné, znepokojivé či priam hrôzostrašné variácie na túto klasickú tému.

V temnej dráme Jonathana Cuartasa Moje srdce bije na tvoj povel (My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To, 2020) musia dvaja súrodenci čeliť nečakaným situáciám pri starostlivosti o mladšieho chorľavého brata. Originálny nezávislý horor s upírskou tematikou sa stal hitom americkej festivalovej scény.

Aj v snímke Až na mesiac (To the Moon, 2021) Scotta Frienda zamieša karty práve čudácky brat. Po rokoch odlúčenia nečakane naruší spoločný víkend Dennisa a jeho priateľky Mii a premení ho na nočnú moru plnú halucinácií a hrôzy.

Na tradičnú rodinu sa rozhodne nemôže sťažovať ani dospievajúca hrdinka rakúskej snímky režiséra Petra Hengela Rodinná večera (Family Dinner, 2022). Od prázdninového pobytu na vidieku u tety si Simi sľubuje šancu schudnúť. Čaká ju však napokon ešte omnoho ťažšia a desivejšia výzva.

Ani Býk (Bull, 2021) to so svojimi príbuznými nemá ľahké. Pred rokmi sa priženil do rodiny obávaného gangstra a skončilo to pre neho takmer fatálne. Vlastnú popravu však prežil a teraz je čas na pomstu. Britská žánrovka režiséra Paula Andrewa Williamsa prinesie napätie, ale aj zopár nečakaných zvratov.

Spoľahlivým zdrojom znepokojivých psychologických drám je už tradične dánska kinematografia. Zastupovať ju v sekcii Za hranicou kultu tento rok bude film Christiana Tafdrupa Neprivolávaj nič zlého (Gæsterne, 2022). Stretnutie dvoch rodín, ktoré sa náhodne spriatelili počas dovolenky, v ňom vyústi do pekelne nepríjemnej skúsenosti.

Temným trilerom z rodinného prostredia však prispejú aj českí tvorcovia. Vo filme Hrana zlomu (Repulse, 2021) Emila Křižku sa prepletú osudy dvoch disfunkčných rodín: Labilných milionárskych manželov a čudáka žijúceho s matkou v rozpadajúcej sa chalupe. Tešiť sa môžete na tiesnivú atmosféru aj originálny štýl rozprávania.