fbpx

Rozhovor: Marek Mackovič

15. septembra 2016

Marek Mackovič je spoluzakladateľ filmovej spoločnosti Filmpark. Film Okhwan na ceste za slobodou, ktorý ste mohli vidieť na Cinematiku včera, je jeho celovečerný režisérky debut.

Ako ste sa vlastne dopracovali k téme vášho celovečerného režisérskeho debutu Okhwan na ceste za slobodou?
Bol som na Cypre na letisku, zatvoril som oči a povedal som si, že vo filme robím už 9 rokov a spravil som rozhodnutie, že si nájdem tému, ktorá bude inširujúca a natočím vlastný film. Kým som mal ešte oči zatvorené, niekto ma poklepal po pleci. „Can you take a picture of me?“ Môžeš ma odfotiť? A to bol Okhwan.

Je vám táto téma blízka?
Téma filmu je hľadanie odpovedí na otázky typu ako prežiť náš vzácny život zmysluplným spôsobom, je to o hľadaní postoju k životu, smrti, láske, životným traumám ale aj napĺňaní si životných snov. Je to aj o cestovaní, prekonávaní hraníc, vonkajších, na úrovni tela ale aj tých psychických, vnútorných. To všetko ma zaujíma. Táto téma mi je veľmi blízka.

Ako si spomínate na prácu na projekte Ridleyho Scotta Life in a Day? Stretli ste sa osobne aj so Scottom? Aký je?
Ridley Scotta som nestretol, ale Life In a Day bol pre mňa veľký zážitok. Už len to, že sme sa rozhodli ísť filmovať do Nepálu pre tento projekt bola skvelá skúsenosť. Veľmi veľa mi dalo, keď nás vybrali a to, že som sa stretol s Oscarovým Kevinom Macdonaldom, ktorý tento film režíroval. Neskôr mi pomáhal s filmom a to bolo na nezaplatenie. Stretol som na tomto projekte veľa skvelých ľudí a veľa som sa od nich naučil a dodnes sme kamaráti.

Plánujete v réžii pokračovať? Mate rozpracovaný nejaký nový projekt?
Od 18 rokov robím vo filme a je možné, že to budem robiť asi nejakým spôsobom až do smrti. Čo sa týka konkrétne réžie, mám dalšie témy, ktoré ma zaujímajú a skôr, či neskôr sa do nich pustím. Fascinuje ma výtvarný svet a u nás konkrétne Milan Laluha. Keď som mal 18 rokov, roztočil som o ňom film, ktorý nebol nikdy dokončený. Veľmi rád by som ho dokončil a ešte raz sa takto poklonil skvelému a fascinujúcemu človeku a veľkému maliarovi, ktorý už žiaľ nie je medzi nami. Spomínam na neho často a ďakujem mu za veľa.