fbpx

Rozhovor: Fernando Pomares (Smrť v la Alcarrii)

12. septembra 2015

Fernando Pomares vyštudoval strih a réžiu hraného filmu na Film School of Catalunya ESCAC. Medzinárodnú pozornosť si získal krátkometrážnym filmom Alto Sauce. Popri práci na vlastných projektoch pracuje aj ako strihač a konzultant filmových scenárov. V súčasnosti sa podieľa na animovanej sérii Cheeky Anna.

Smrť v la Alcarrii je Vaším celovečerným debutom. Aké filmy mu predchádzali?
Počas štúdia som veľa experimentoval. Študoval som na škole, kde bol kinematografický naratív učený z klasického uhla pohľadu, z hollywoodskej perspektívy. Snažil som sa tieto spôsoby obchádzať. Veľmi ma zaujímala výstavba narácie. Mojim absolventským projektom bol atypický thriller, Alto Sauce. Bol to výsledok viacerých techník, ktoré som sa naučil na škole a súčasne túžby tieto pravidlá porušovať. Nakoniec je Alto Sauce klasickým thrillerom, ktorý sa snaží nájsť osobitosť v spôsobe rozprávania príbehu. Mohol by to byť dokument, ale je to čistá fikcia, kde je mizanscéna všetkým. Vždy som rád mal dohlaď nad jej jednotlivými prvkami.

Prečo ste sa rozhodli pre čiernobielu štylizáciu filmu?
Smrť v la Alcarrii je emocionálnou cestou, vnútornou cestou ktorá hovorí o minulosti, smútku a nostalgii. Cez čiernobiely vizuál sa tento rozmer dostáva do filmu. Pomáha mu to vzdialiť sa od reality.

Ktorú časť máte najradšej?
V mnohých filmoch mám rád, keď to vyzerá, že sa nič nedeje až do sekvencie, ktorá zmení všetko. Je to sekvencia, v ktorej pochopíte celý film a súčasne je aj najemocionálnejšia. Nechcem hovoriť viac, lebo by som priveľa prezradil. V mojej druhej obľúbenej scéne protagonisti navštívia opustený dom v ruinách. Je nakrútená v jednom zábere, a vy tak môžete cítiť cestu, ktorú The Cubero Brothers prešli ako aj ich vzájomný vzťah…

Kde ste našli inšpiráciu pre Váš film?
Na jednej strane čerpám z mojich vlastných pocitov, strachov a zo vzťahu ktorý, by som rád mal s vlastnou kultúrou. Na druhej strane sú tu The Cubero Brothers a ich úžasná hudba, s ktorými som mal pri konštrukcii filmu neustály dialóg. Smrť v la Alcarrii je mix, v ktorom sa snažím hovoriť o sebe a súčasne chápať hudbu The Cubero Brothers.

Zhovárala sa Barbora Gvozdjáková.