Rešpekt: Nicolas Winding Refn
20. augusta 2010
Naše poďakovanie patrí Steen Bonde Rakoczy Pedersenovi (Veľvyslanectvo dánskeho kráľovstva v Bratislave) a Christian Juhl Lemchemu (Dánsky filmový inštitút).
„Tak ako všetky formy umenia, aj film je médium rovnako silné ako zbrane hromadného ničenia; s jediným rozdielom: vojna ničí a film inšpiruje.“
Nicolas Winding Refn
Nicolas Winding Refn tvorí strhujúce príbehy kriminálnikov, niktošov a zločincov s ohromujúcou oddanosťou postavám. Jeho filmografia je plná nielen násilných, ale najmä silných a dojímavých filmov.
Narodil sa v roku 1970 v Kodani. Keď mal 10 rokov, presťahovali sa s rodičmi do New Yorku. V sedemnástich rokoch sa vrátil do Kodane, aby dokončil strednú školu; po jej skončení odletel späť do New Yorku, kde navštevoval Americkú akadémiu dramatického umenia. Po vylúčení z akadémie bol prijatý na Dánsku filmovú školu. Avšak mesiac pred začiatkom semestra odišiel, keďže po odvysielaní jeho krátkeho filmu na káblovej televízii dostal ponuku od producenta, aby nakrútil svoj prvý celovečerný film. Vtedy iba 24-ročný Refn napísal a následne režíroval svoj debut Pusher, nekompromisný portrét kodanského podsvetia.
Film sa stal kultovým fenoménom a získal mnoho medzinárodných ocenení. Úspech Refna podnietil posúvať hranice svojej filmovej kreativity ďalej, čo vyústilo do štylizovanej, drsnej snímky Bleeder, ktorá sa stala zlomom vo formovaní jeho budúcej kariéry. Nasledoval Strach X, jeho prvý film v anglickom jazyku. Premiéru mal na festivale Sundance, kde sa stretol s pozitívnym ohlasom publika aj kritiky. Po tomto filme sa rozhodol vrátiť k téme Pusheru. Za dva roky napísal, režíroval a produkoval jeho dve pokračovania: Pusher II a Pusher 3. V roku 2006 sa Refn pustil do nakrúcania svojho druhého anglicky hovoriaceho filmu Valhalla Rising, inšpirovaného príbehom, ktorý mu rozprávala jeho matka, keď mal päť rokov. Počas jeho prípravnej fázy napísal a nakrútil ultra násilný a surreálny životopis najznámejšieho britského kriminálnika pod názvom Bronson.
Ocenenia a retrospektívy:
– 2000; cena Carla Theodora Dreyera za filmové dielo
– 2006; cena Emerging Masters, Seattle
– 2006; retrospektíva na festivale Taipei Golden Horse
– 2007; retrospektíva na festivale Valencia’s Cinema Jove, Cena za celoživotné dielo