fbpx

Predstavujeme: The Master

30. augusta 2013

 

Nový film Paula Thomasa Andersona The Master sa zdá v mnohých ohľadoch „zvláštny“. Snímka nominovaná v niekoľkých kategóriách na Oscara a mnoho ďalších cien prináša okrem zaujímavého príbehu, výrazné herecké výkony všetkých hlavných predstaviteľov a premyslenú formálnu stránku.

Film tematizuje vznik, rozmach a vplyv bližšie neurčenej sekty na osobu, ktorá nemá nič. Freddie Quell (Joaquin Phoenix) nie je hlúpy. Nedarí sa mu vyrovnať sa s povojnovou traumou a s pohárikom v ruke ho čoraz viac prepadajú nervové excesy. Stretáva sa s Lancasterom Doddom (Philip Seymour Hoffman), ktorý sa snaží obrátiť jeho myslenie k novej cirkvi, a tým mu pomôcť.

Diváci prežívajú spolu s Freddiem fascináciu charizmatickým Lancasterom striedanú s nedôverou a pochybnosťami voči jeho víziám. Freddie má zmiešané pocity. Neistota a nejednoznačnosť je stupňovaná fragmentárnosťou, dlhými zábermi, ktoré nechávajú na divákoch, ako do nich „vstúpia“. Veľká hĺbka ostrosti a 70 mm formát neprispieva k väčšej čitateľnosti, práve naopak.

Andersonov divácky zatiaľ najmenej ústretový film podnecuje na mnohých úrovniach. Jeho analytický pohľad na duchovnú manipuláciu sa mu podarilo výborne režijne a scenáristicky zvládnuť. Divák s „čistým štítom“, bez predsudkov, bez očakávaní, bez najmenšej znalosti filmu, sa môže najviac stotožniť s Freddieho pocitmi. The Master je výstižný…