fbpx

Predstavujeme: Tetro

8. septembra 2011

Francis Ford Coppola patril v 70. rokoch medzi hlavných predstaviteľov tzv. Nového Hollywoodu. Jeho filmy ako Krstný otec a Krstný otec II, Rozhovor, alebo Apokalypsa sa bežne objavujú v rebríčkoch najlepších filmov 20. storočia. Tetro je zatiaľ jeho posledným filmom.

Tetro je meno hlavného hrdinu (skvelý Vincent Gallo), spisovateľa, ktorý odišiel od rodiny v New Yorku a usadil sa v Buenos Aires. Po rokoch za nim prichádza jeho mladší brat Bennie (Alden Ehrenreich) a snaží sa zistiť, prečo odišiel a prečo o ich rodine teraz odmieta hovoriť.

Rodina má evidentne nejaké tajomstvo, o ktorom Bennie nevie, a počas celého filmu sa ho snaží odhaliť. Tetro však nie je drámou o hľadaní pravdy. Tajomstvo určuje vzťah medzi bratmi, je vždy prítomné, no štruktúra filmu je zároveň rozvoľnená. Pátranie prebieha veľmi pomaly a v skutočnosti to ani nie je pátranie. Bennie sa náhodou dostáva k informáciám, náhodou objaví bratov rukopis, ktorý popisuje, čo sa odohralo, a jednoducho ho číta. A medzitým sledujeme udalosti, ktoré sú vo vzťahu k tejto hlavnej línii irelevantné.

Do popredia sa tak dostáva celková atmosféra, predovšetkým atmosféra mesta. Aj vďaka rozzáberovaniu a vyprázdneným priestorom pôsobí film do istej miery strnulo, od začiatku vytvára napätie. Zároveň tak zachytáva ležérnosť Tetrovho života a života v Buenos Aires ako takom.