fbpx

Predstavujeme: Ponorka

14. augusta 2011

 

V hlavnej súťaži Meeting Point Europe sa objavujú dve britské komédie, pričom v oboch prípadoch ide o dlhometrážne debuty. Prvou sú Štyri levy známeho komika Christophera Morrisa, druhou je Ponorka Richarda Ayoada. Diváci si pritom oboch režisérov môžu pamätať zo seriálu The IT Crowd: Morris hral svojského šéfa Denholma, Ayoade roztržitého génia Mossa.

Keď mala Ponorka premiéru na festivale v Toronte, dočkala sa priaznivých ohlasov. Spomínala sa originálnosť, až hravosť vo formálnej stránke, zároveň schopnosť pracovať s atmosférou, ktorá je skôr pochmúrna a nostalgická, čím film pripomína klasiku Harold a Maude Hala Ashbyho.

Príbeh je rozprávaný z pohľadu Olivera Tata (Craig Roberts), svojského a nie veľmi obľúbeného 15-ročného chlapca. Ten si stanovuje dva ciele: prísť čo najskôr o panictvo s bitkárkou Jordanou (Yasmin Paige) a odvrátiť rozpad manželstva svojich rodičov, keďže matkin bývalý – moderný guru – sa o ňu znova zaujíma.

Ako je zrejmé už z krátkeho náčrtu zápletky, film je plný podivných postáv, ak nie priam sociopatov. Práve na nich a na videní sveta z pohľadu dospievajúceho chlapca je postavený humor. Neupadá však do stereotypov. Jedným z hlavných plusov filmu je, že pôsobí neopozerane – či už vďaka tváram protagonistov, forme, alebo humoru.

Predtým, ako Ayoade nakrútil Ponorku, venoval sa okrem iného tvorbe videoklipov a viacero urobil aj pre Arctic Monkeys. Práve Alex Turner, spevák a gitarista skupiny, nahral pre film soundtrack. Svojím prvým sólovým projektom sa však vzdialil výrazne gitarovému zvuku Arctic Monkeys a celý ho nahral akusticky.