fbpx

Predstavujeme: Marieke, Marieke

30. augusta 2011

 

Belgická režisérka Sophie Schoukens vyštudovala film a dejiny umenia, pôsobila ako divadelná herečka v New Yorku a po návrate do Európy produkovala filmy. Až potom nakrútila krátky filmy Alica alebo čiernobiely život, za ktorý získala viacero medzinárodných cien. Marieke, Marieke je jej celovečerným debutom. Do Piešťan ho príde osobne uviesť.

Hlavnou hrdinkou filmu je 20-ročné dievča Marieke, pracujúca v továrni na čokoládu. V detstve prišla o otca a náhradu stratenej lásky hľadá vo vzťahoch so staršími mužmi. Jej matka je od smrti svojho manžela odmeraná a nechce o ňom hovoriť. Keď sa odrazu objaví otcov najlepší priateľ, Marieke pochopí, že matka pred ňou ukrýva nejaké tajomstvo.

Aj keď film tematizuje tajomstvo, nie je detektívkou, ani trilerom. Naopak, dramatický oblúk je iba naznačený. Film je skôr výsekom zo života hlavnej hrdinky, v zásade bez výrazných dramatických situácií. Na začiatku je predstavený spôsob života Marieke, no neslúži ako expozícia pre drámu – zvyšok filmu sa snaží hlavnú hrdinku skôr pochopiť, spoznať ju bližšie.

Marieke, Marieke zachytáva duševný stav mladej ženy, avšak s decentnosťou a bez vypätých emocionálnych situácií. Jednoducho plynie – ako sám život.