fbpx

Predstavujeme: Hanba

22. augusta 2012

Jeden z najsilnejších debutov posledných rokov nakrútil britský režisér Steve McQueen. Jeho Hlad veľmi pôsobivo vypovedá o  o vodcovi protestnej hladovky členov IRA v severoírskom väzení. Je to film o udržaní si vnútornej slobody aj napriek uväzneniu tela.

Jeho druhý film Hanba, ktorý európski kritici opäť vybrali do súťaže Meeting Point Europe, sa zaoberá opačnou situáciou: vnútornou neslobodou človeka, ktorý si môže dovoliť všetko. Hlavným hrdinom je asi 30-ročný Brandon (Michael Fassbender). Má dobre platenú prácu a zdá sa, že vedie bezstarostný život.  Má však problémy so vzťahmi a je závislý od sexu. Keď sa z ničoho nič opäť stretáva s vlastnou sestrou Sissy (Carey Mulligan), veci sa mu začínajú vymkýnať spod kontroly.

Hanba však nie je iba o prázdnote veľkomestského života. Je skôr nadčasovou štúdiou toho, ako dokážu ľudské potreby ovplyvňovať život, priam ho ničiť. Zároveň strohosťou výrazových prostriedkov prenáša na diváka pocity hlavného hrdinu. Sledovanie Hanby na veľkom plátne je silným zážitkom.