fbpx

Predstavujeme: Čerešňový chlapec

28. augusta 2011

Medzi filmy, ktoré budú mať na Cinematiku premiéru, patrí Čerešňový chlapec. Jeho režisér Stanislav Párnický patril medzi výrazné osobnosti slovenskej televíznej tvorby v sedemdesiatych a v prvej polovici osemdesiatych rokov (napr. trojdielna Americká tragédia), potom nakrútil aj niekoľko filmov pre kiná ako Južná pošta alebo …kone na betóne. Posledné roky sa opäť venoval televíznej tvorbe a teraz sa po dlhšom čase vracia s filmom pre kiná.

Čerešňový chlapec je príbehom známeho herca Juraja Kramera (Milan Kňažko), ktorý prekoná porážku a stratí pamäť. Teraz sa musí vrátiť do bežného života, no zdá sa, že nechce. V jeho minulosti sa zjavne nachádza nejaké tajomstvo a mladá reportérka Hana (Zuzana Kanócz) sa ho rozhodla odhaliť.

Práve tajomstvo je základným prvkom filmu. Film od začiatku naznačuje, že niečo „nie je v poriadku“, neustále zneisťuje a ak sa zdá, že odpoveď je blízko, opäť prichádza spochybnenie. Významovo sa snaží pracovať aj s Jurajovým povolaním herca, teda človeka, ktorý musí predstierať, ktorý žije nemalú časť svojho života v ilúzii. Dochádza k prelínaniu ilúzie, pamäte a reality a tým pádom takmer až k reflexii performatívnych umení.

Film pritom nie je náročný na sledovanie, stále si udržuje príťažlivú tvár pre väčšinového diváka: či už vďaka známym hercom (okrem Kňažka a Kanócz, aj Táňa Pauhofová, Pavel Višňovský, Attila Mokos a iní), alebo spôsobu snímania, ktorý neustálymi jazdami kamery film dynamizuje.