fbpx

Predstavujeme: Zbohom, jazyk 3D

19. augusta 2014

A Film Europe distribution project.

Jean-Luc Godard získal so svojim novým filmom Zbohom, jazyk, esejou o stave kinematografie a sveta, svoju prvú cenu v Cannes vôbec. Aj vo veku 83 rokov dokazuje, že ostáva jedným z najvýraznejších inovátorov, ktorý neustále hľadá niečo nové. Slovami časopisu Variety, Godard má „stále veľa čo povedať a stále veľa nových spôsobov, ako to povedať.

Zbohom, jazyk je prístupnejší ako jeho predchádzajúce filmy. V hlavnej línii sleduje vzťah ženy a muža, pričom ho zaujímajú predovšetkým problémy v ich komunikácii. Druhú hlavnú líniu tvorí putovanie psa. Opäť slovami Variety, film je niečo medzi PohŕdanímLassie.

Godard znova pracuje s množstvom nielen literárnych odkazov a vytvára slovné hračky. Za všetkým je irónia a hra. Keď sa v obraze ostentatívne objaví nahá žena, alebo keď sa postavy rozprávajú o Mao ce-tungovi, vždy je to so žmurknutím oka. Zbohom, jazyk je vlastne nesmierne vtipný film.

Avšak najzaujímavejšie je vidieť, ako sa Godard hrá s 3D (a aj v tom je veľa humoru) – skúša jeho možnosti, hľadá nedokonalosti, vytvára netradičné obrazy a upozorňuje na to, v čom je rozdiel medzi 2D a 3D. Asi najradikálnejším postupom je, keď ľavé oko sleduje iný obraz ako pravé. Je to veľmi jednoduchý nápad, no vytvára fascinujúci zážitok. Zbohom, jazyk je 3D, aké tu doteraz nebolo.

Tento Film je distribučným projektom Film Europe Media Company a je zároveň pozvánkou na Be2Can, čo je festival súťažných a ocenených filmov z roku 2014 z „A“ festivalov v Cannes, Benátkach a Berlinale, ktorý sa uskutoční vo vybraných kinách na Slovensku od 6.10 do 14.10.2014.