fbpx

Novinka Jima Jarmuscha v predpremiére

31. augusta 2009

Nekorunovaného kráľa nezávislých filmárov Jima Jarmuscha istotne netreba obšírne predstavovať. V jeho filmografii nájdeme dnes už klasické diela amerického nezávislého filmu (Podivnejší než raj, Mimo zákon), filmovými fanúšikmi zbožňované tituly (Mŕtvy muž), ale aj snímky úspešné a obľúbené u širšieho publika (Zlomené kvety). Zatiaľ nemožno určiť, kam sa s odstupom času zaradí jeho najnovší – jubilejný desiaty celovečerný hraný – film Hranice ovládania, no isté je, že na Cinematiku budete mať možnosť utvoriť si názor na jeho kvality sami. Festival Jarmuschovú novinku uvedie v slovenskej predpremiére vo štvrtok 10.9.2009 o 20:00 v Dome umenia.

Hlavným hrdinom Hraníc ovládania je nájomný super-zločinec bez mena (Isaach De Bankolé), plniaci tajomstvom zahalenú úlohu. Sledujeme jeho potulovanie sa súčasným Španielskom a stretnutia so záhadnými ľuďmi pri káve. Muž podriadený prísnej kázni takto zbiera indície a zjavne sa chystá na niečo veľké…

Jarmusch začal nakrúcať svoju novinku podľa scenára vopred pripraveného podstatne menej než obvykle. Napríklad všetky dialógy, údajne, napísal až v priebehu nakrúcania. Inšpiráciou pri písaní aj samotnej realizácií filmu mu boli: knižná séria kriminálnych príbehov Richarda Starka, slávny thriller Johna Boormana Point Blank a európske kriminálne snímky 70. a 80. rokov, spomedzi nich obzvlášť diela režiséra Francesca Rosiho. Titulnú rolu napísal Jarmusch priamo pre De Bankoléa a tak trochu aj podľa neho, pretože si rovnako ako jeho postava zvykne v kaviarni objednávať dve espressá (pozor,  rozhodne nie dvojité espresso). Aj podstatnú časť vedľajších úloh zveril režisér známym hercom, s ktorými – okrem Gaela Garcíu Bernala – už spolupracoval (Bill Murray, Tilda Swinton, John Hurt, Alex Descas).