fbpx

Nie všetci idú po prúde

19. augusta 2011

Názov sekcie Hore dolu prúdom naznačuje, že v jej rámci sa budú premietať filmy, ktoré nie vždy a nie vo všetkom idú s prúdom. Sú to filmy, ktoré niečím vybočujú z bežnej produkcie a naznačujú, kam by sa filmové umenie mohlo v budúcnosti uberať.

Diváci budú mať možnosť vidieť dva filmy ocenené na tohtoročnom festivale v Cannes: víťaza Zlatej palmy Strom života od Terrenca Malicka, ojedinelý vizuálny zážitok, ktorý sa snaží uchopiť podstatu života ako takého a Melancholiu Larsa von Triera s ocenenou Kirsten Dunst, „artový katastrofický film“ o depresii, životnej beznádeji a konci sveta. Treťou režisérskou legendou v sekcii je Francis Ford Coppola. Jeho Tetro je drámou o nepríjemnej minulosti a odmietaní vyrovnať sa s ňou.

Ďalší traja režiséri patria k mladšej generácii. Venezuelský debut Marcela Rasquina Brat, absolútny víťaz MFF v Moskve, rozpráva príbeh dvoch priateľov, ktorí vďaka futbalovému skautovi dostanú príležitosť opustiť slum. Prvý anglicky hovorený film maďarského režiséra Benedeka Fliegaufa Lono vyzerá ako romanca, no je skôr úvahou nad láskou v časoch rozširovania možností genetickej reprodukcie. Svojským príbehom o láske je i Dáma a piesočný muž Petra Luisiho: hlavnému hrdinovi sa neustále sníva o žene, ktorú nenávidí, a zároveň všade, kam chodí, sa začína trúsiť piesok.