fbpx

Najlepšie európske filmy súťažia na Cinematiku

13. júla 2011

Cinematik predstaví v svojej hlavnej súťaži Meeting Point Europe najlepšie európske filmy vyrobené v rokoch 2010 a 2011. Na základe hlasovania ich vybral opäť panel 17 mladých európskych kritikov.

O Meeting Point Europe Award 2011 sa bude uchádzať údajne posledný film významného maďarského autora Bélu Tarra Turínsky kôň, politický thriller ďalšej režisérskej legendy Romana Polanského Ghost Writer, či sociálna dráma Susanne Bier Lepší svet, ocenená aj na ostatných Oscaroch.

Súťažiť bude taktiež Mike Leigh s odľahčenou drámou Ďalší rok a dve komédie debutujúcich režisérov: Štyri levy Christophera Morrisa o londýnskej bunke džihádistov a Ponorka Richarda Ayoada (alias Mossa zo seriálu IT Crowd), svieži film o priateľstve a láske z pohľadu pätnásťročného chlapca.

Španielskym zástupcom v súťaži je Finisterrae Sergia Caballera, originálne fantasy o putovaní dvoch duchov. Zo skutočných udalostí naopak vychádza Olivier Assayas a jeho film o venezuelskom teroristovi s prezývkou Carlos. Chýbať nebude ani zástupca rumunskej kinematografie. Tentokrát je to dráma Florina Serbana Ak si chcem pískať, pískam o posledných dňoch mladíka v polepšovni. Posledným filmom v súťaži je dráma z prostredia kláštora O bohu a ľuďoch francúzskeho režiséra Xaviera Beauvois.

Viac o súťaži sa môžete dozvedieť v sekcii Meeting Point Europe.