fbpx

Každý piaty film na Cinematiku bol podporený Audiovizuálnym fondom

8. septembra 2011

Tlačová správa 6. septembra 2011

———————-
Stiahnuť TS (MS Word dokument, cca 250KB)
———————

Na 6. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Cinematik, ktorý sa uskutoční v dňoch 9. – 15. septembra 2011 v Piešťanoch, bude uvedených dovedna 126 filmov, z toho rovných 50 je zo Slovenska. Spolu 23 premietaných filmov bolo podporených Audiovizuálnym fondom.

Slovenskému filmu sú venované dve kompletné sekcie, z toho jedna súťažná. Súťaž Cinematic.doc je určená slovenským dlhometrážnym dokumentom, ktoré mali premiéru medzi 15. septembrom 2010 a 15. septembrom 2011. O cenu sa uchádza 8 filmov, z toho až 6 získalo podporu Audiovizuálneho fondu.

Sú to už ocenené filmy ako Nesvadbovo Eriky Hníkovej, dokument o Zemplínskych Hámroch a ich starostovi, ktorý sa nemieni nečinne prizerať vymieraniu svojej obce; záverečný diel trilógie Mateja Mináča o Nicholasovi Wintonovi Nickyho rodina, či portrét architekta a „otca ázijských mrakodrapov“ Ladislava Hudeca s názvom Zmenil tvár Šanghaja režiséra Ladislava Kaboša.

Súťaží taktiež nový cestopis oceňovaného Pavla Barabáša Trou de Fer – Železná diera, tentoraz z prostredia národného parku na ostrove Réunion v Indickom oceáne. Film Celý svet je úzky most Dušana Hudeca sa venuje životu Jossiho Steinera, ktorý po vojne emigroval do Izraela, aby sa po rokoch vrátil do Košíc a stal sa „rabínom z ľudu“. Život významného sochára Franza Xavera Messerschmidta sleduje hraný dokument Petra Dimitrova Čas Grimás.

Druhou slovenskou sekciou je Čo dom dal. Okrem iných v nej budú premietnuté filmy Cigán Martina Šulíka a Čerešňový chlapec Stanislava Párnického, príbeh uznávaného herca (Milan Kňažko), ktorý po infarkte a amnézii znovu spoznáva svoju minulosť. Tento film bude mať na festivale premiéru.

V rámci sekcie budú uvedené i štyri diely z cyklu autorských dokumentov Slovenské kino na rôzne témy týkajúce sa slovenskej kinematografie. Samostatné bloky študentských filmov majú Vysoká škola múzických umení v Bratislave a Akadémia umení v Banskej Bystrici. Nachádzajú sa medzi nimi i filmy podporené Audiovizuálnym fondom: autorský animovaný film oceňovaného Petra Budinského tWins, dokument Petra Kováčika Druhý život o fenoméne Second Life, hravý film Csabu Molnára Posledné dni Ľudovíta Štúra o rôznych výkladoch histórie (všetky tri VŠMU) a Strašiak Alžbety Gavendovej o človeku, ktorý sa venuje výrobe poľných strašiakov (AU). Ďalším premietaným študentským filmom sú Cagey Tigers slovenského režiséra študujúceho na FAMU Aramisovu.

V sekcii Cinematik Jr., ktorá je venovaná najmenším divákom, budú uvedené tri diely z animovanej série Ovce.sk. Tá si dáva za cieľ vychovávať ich v otázke bezpečnosti pri používaní nových technológií a nových médií.

Podporu na distribúciu získali aj tri zahraničné filmy, z toho dva sa nachádzajú v hlavnej súťaži festivalu Meeting Point Europe. Sú to dva britské filmy: odľahčená vzťahová dráma Ďalší rok slávneho Mika Leigha a debut Christophera Morrisa, komédia Štyri levy. Tretím podporeným filmom je austrálske Kráľovstvo zverstiev Davida Michôda, ocenené hlavnou cenou i na prestížnom festivale nezávislých filmov Sundance 2010.

———————

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.

Hlavný organizátor: MFF Piešťany, o.z. Spoluorganizátori: Mesto Piešťany, Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany, NOC – Dom umenia Piešťany, Kursalon Reklamní partneri: Tipos, Hotel Gate1, Program spol. s.r.o., Komunálna poisťovňa, Hotel Satelit Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s., Habit, Traco Computers, Tuli, Knap photo, CineJessy, Philips. Filmoví partneri: Goethe Institut, Informačná kancelária Európskeho parlamentu, Eye on Films

Hlavní mediálni partneri: SME.sk, Rádio_FM, DokuCS, kinema.sk Mediálni partneri: Citylife, PNky, festivaly.sk, kedykam.sk, TV Karpaty, Pardon Piešťany, gregi.net, 25fps, CEFS, Boomerang, Kinečko, MPPN, piestanylife.sk

———————

Tlačová správa Tomáš Hudák. PR kontakt: Peter Konečný, mobil: 0905 316 005, e-mail: konecny@cinematik.sk