fbpx

Hlavná súťažná sekcia festivalu Cinematik prinesie výnimočné filmy a premiéry

28. augusta 2020

Meeting Point Europe je hlavná súťažná sekcia Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Cena je určená najlepšiemu európskemu filmu za uplynulý rok a o víťazovi rozhoduje porota zložená z medzinárodných filmových kritikov.

Súťažná sekcia nesmie chýbať ani v programe 15. ročníka festivalu. Už tradične prinesie pestrý výber snímok z programov a súťaží najväčších zahraničných festivalov, ale tiež zopár menej známych filmov, ktoré si však pozornosť nezaslúžia o nič menej.

K najzvučnejším titulom v tohtoročnej sekcii Meeting Point Europe určite patrí španielsko-francúzsko-luxemburský Až príde oheň (O que arde, 2019) – príbeh mladého podpaľača, ktorý sa vracia z väzenia do pokojného stereotypu vidieckeho života. Jedného dňa sa však oheň opäť rozhorí… Francúzsky režisér Oliver Laxe s filmom získal množstvo prestížnych ocenení vrátane Ceny poroty Un Certain Regard z festivalu v Cannes.

Práve v Cannes minulý rok bodoval aj film Dlhaňa (Dylda, 2019) ruského režiséra Kantemira Balagova. Odohráva sa v bezútešnom prostredí povojnového Leningradu, kde sa dvojica mladých žien pokúša znovuobjaviť zmysel života v troskách rozbombardovaného mesta.

A do tretice sa v hlavnej súťaži Cinematiku z programu MFF Cannes objaví aj švédsky koprodukčný film Kým sa tancuje (And Then We Danced, 2019) Levana Akina. Emocionálna dráma v temperamentnom rytme tradičných gruzínskych tancov sleduje osud zakázanej lásky v prostredí, ktorému vládnu dogmy a predsudky.

Návnada (Bait, 2019) je autorským debutom britského filmára Marka Jenkina, ktorý sa okrem réžie a scenára podpísal aj pod jeho hudbu, kameru či strih. Nekompromisná čiernobiela dráma pozýva do Cornwallu, kde tradičné rybárstvo ustupuje masovému turizmu. V hlavnej úlohe je Martin, rybár bez člna, ktorý novému svetu vyhlasuje tichú vojnu. Snímka bodovala na udeľovaní cien BAFTA aj Britských nezávislých filmových cien.

V sekcii Meeting Point Europe ďalej Cinematik uvedie aj akčnú španielsko-estónsku sci-fi komédiu Ježiš ti ukáže cestu k diaľnici (Jesus Shows You the Way to the Highway, 2019) vťahujúcu diváka do bizarnej pasce virtuálnej reality; rakúsky dokument Zem (Erde, 2019), ktorý podmanivým spôsobom odhaľuje mieru zásahov človeka do tváre našej planéty, alebo lesothský film Toto nie je pohreb, toto je zmŕtvychvstanie (This is Not a Burial, It’s a Resurrection, 2019), ktorý dáva do kontrastu nové a staré, smrť a zrodenie na pozadí boja dedinčanov proti výstavbe vodnej nádrže.

V hlavnej súťažnej sekcii nebude chýbať ani česko-slovensko-ukrajinská sugestívna vojnová dráma nakrútená na 35mm film Pomaľované vtáča (2019) v réžii Václava Marhoula. Francúzsku kinematografiu zastúpi snímka ocenená na festivale v Cannes Bedári (Les misérables, 2019) debutujúceho režiséra Ladj Ly.

Pätnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v Piešťanoch od 10. do 15. septembra 2020. Akreditácie sú na webstránke www.cinematik.sk až do 31. augusta k dispozícii za zvýhodnenú predpredajovú cenu.