fbpx

Filmy z Cannes, Benátok a Berlinale na 12. ročníku Cinematiku

28. augusta 2017

12.ročník Cinematiku v spolupráci so známym filmovým portálom Kinema.sk prináša opakovane silnú a rôznorodú sekciu, výstižne pomenovanú Kinema choice. Festivalový tím do výberu zaradil filmy, ktoré boli ocenené na svetových prestížnych festivaloch nielen samotnou porotou, ale tešili sa aj záujmu divákov.

Popri iných festival uvedie nový film režiséra Andreja Zvjaginceva Bez lásky (Neľubov), ktorý mal premiéru na tohtoročnej súťaži filmového festivalu v Cannes a získal Cenu poroty. Ruský tvorca naposledy zaujal snímkou Leviatan, ktorá pojednávala o boji jednotlivca voči nespravodlivému systému. Za svoje dielo získal viacero ocenení, medzi inými napríklad Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film. Aj tentoraz si Zvjagincev vybral silnú tému. Príbeh sa sústreďuje na manželský pár v kríze. Ich prebiehajúce rozvodové konanie naruší zmiznutie syna, ktorý sa vytratil počas jednej z ich vypätých hádok. Manželia musia svoje osobné spory dať zrazu bokom. Aby svoju ratolesť našli, sú nútení sa opäť spojiť do jedného tímu.

Ďalším silným titulom, ktorý divákom predstaví tohtoročný Cinematik, bude víťaz v kategórii najlepší film na tohtoročnom festivalu v Berlíne. Maďarský film O tele a duši (A Teströl és Lélekröl) režisérky Ildikó Enyedi rozpráva nekonvenčnú love story dvoch rôzne postihnutých ľudí. Jedným z nich je starnúci finančný riaditeľ a druhou mladá a plachá kontrolórka kvality mäsa. Obaja postupne zisťujú, že sa im snívajú rovnaké sny – uprostred zasneženého lesa sú laňou a jeleňom. Krehká tenká čiara medzi realitou a snom, medzi telom a dušou. Jednu z hlavných postáv filmu si zahrala slovenská rodáčka Alexandra Borbély.

Nemenej pôsobivý odkaz prinesie dokument Sergeia Loznitsu Austerlitz. V Európe stále jestvujú miesta, ktoré svojou vlastnou existenciou pripomínajú bolestné spomienky na holokaust. Snímka staticky pozoruje návštevníkov bývalého koncentračného tábora, ako sa na pietnom mieste správajú, ako fotia samých seba, ako sa smejú, rozprávajú. Dejiny sa menia. Snímka spolu s divákmi hľadá odpovede, či to nie je už len turistická atrakcia, či sa zmenila ľudská podstata a čo vlastne na týchto miestach hľadáme. Film uvedie Cinematik v slovenskej premiére.

Pravidelná súčasť Cinematiku prinesie aj novinku velikána svetovej kinematografie Michaela Hanekeho. Bude to slovenská premiéra jeho najnovšieho filmu Happy End. Dráma popisuje rodinu, žijúcu vo francúzskom mestečku Calais počas prebiehajúcej utečeneckej krízy. Film sa dá čítať ako voľné pokračovanie Hanekeho ostatného filmu Láska. Hlavná postava Georges (Jean-Louis Trintignant) sa po smrti svojej manželky presťahoval ku svojej rodine, kde žije ďalej svoj život. Centrom príbehu je však mladá Eve, vnučka domáceho pána a jej pohľad na svet. Časť filmu je preto nasnímaná modernejšie, na mobilný telefón.

V sekcii Kinema choice čaká na divákov aj dychberúca akčná dráma súrodencov Safdieovcov – Good Time. Vo svojej novinke sa zamerali na príbeh dvoch bratov. Brat Connieho Nikasa sa po nepodarenej bankovej lúpeži ocitá vo väzení. Connie (Robert Pattinson) sa kvôli jeho vyslobodeniu vydáva na zúfalú cestu mestským podsvetím. Počas jednej šialenej noci preteká s časom, aby získal dostatok peňazí na bratovu kauciu. Film Good Time bol v hlavnej súťaži tohtoročného festivalu v Cannes, kde si podmanil filmových kritikov z celého sveta.