fbpx

Festivalové tipy IV: Najlepší možný začiatok týždňa (13.09.10)

12. septembra 2010

Ak nebudete celé pondelňajšie dopoludnie dospávať víkendové filmové ponocovanie, odporúčame o 11:00 návštevu kina Fontána, kde premietame hneď dva dánske dokumenty, prinášajúce mimoriadne závažné posolstvo. Snímka Z lásky je pozoruhodným portrétom skupinky kosovských detí ulice a snímka Vražda zasa mapuje situáciu v Nikaraguji potom, čo tu prezident Ortega v boji o hlasy početnej komunity hlboko veriacich zakázal klinické potraty aj v situácií, keď ide o záchranu života ženy.

Popoludní budú už hádam všetci oddýchnutí po víkendovej filmovej jazde a pripravení na ďalšiu. Odporúčame ju začať o 14:00 v Dome umenia na neobyčajnom súťažnom filme z Grécka, rozprávajúcom o sociálnej izolácií. Psí zub režiséra Yorgosa Lanthimosa o deťoch, ktoré ešte nikdy neopustili vysoké múry rodičovskej rezidencie, vám prinesie z Grécka zaručene niečo iné, než každodenné správy o situácií v tejto krajine.

Aj festivalový tip číslo tri na tento deň bude patriť dielu zo sekcie dánskych dokumentov. Čierno humorný dokumentárny príbeh Červená kaplnka sleduje cestu za humorom v krajine, kde “končí každá zábava“ – v Severnej Kórei. Novinár bez škrupuli a skupina komikov cestujú po krajine, vydavajúc sa za divadelný súbor, aby zistili čo rozosmieva ľudí žijúcich v jednej z najhorších diktatúr, pričom odhaľujú zložité pôsobenie tiranského režimu. Pozvánkou do kina Fontána o 17:00 by mal byť už len samotný fakt, že tento pozoruhodný dokument získal na prestížnom festivale Sundance Veľkú cenu poroty za dokument.

Do kina Fontána sa určite oplatí zavítať aj o 20:00, keď tu premietame výpravný ruský retro muzikál Chuligáni, odohrávajúci sa v sovietskom zväze roku 1955. Skupina mladých ľudí protestuje proti komunistickému režimu oblečením, hudbou a tancom americkej mládeže, čo však v hlbokom komunizme nemôže ostať bez následkov. Snímka svojim štýlom dokonale napodobňuje americké vzory rovnako ako jej hrdinovia a prináša úsmevnú reflexiu obdobia odmäku, ktoré nastalo v Sovietskom zväze po Stalinovej smrti.

No a posledný festivalový tip dňa bude už tradične smerovať do kina Fontána o 23:00 na ďalší zo série neo noir filmov. Čierna noc z pondelka na utorok bude patriť fantasy filmu Franklyn, odohrávajúcemu sa v temnom Londýne budúcnosti. Zemi vládne tvrdou rukou cirkev a snaží sa zmeniť ľudí na nemysliace stádo. Štyria z nich sa to pokúsia zmeniť. Umelkyňa Emilia trpiaca schizofréniou, citlivý Milo snažiaci sa vyrovnať s nedávno stratenou láskou, hlboko veriaci Peter prichádzajúci do Londýna nájsť nezvestného syna a Jonathan Preest, muž s maskou usilujúci sa v uliciach bojovať so zločinom.