fbpx

Festivalové tipy III: Nedeľná filmová pohoda (12.09.10)

11. septembra 2010

Ešte pred tým než si v kúpeľnej atmosfére Piešťan vychutnáte nedeľný obed, zájdite o 11:00 do kina Fontána na druhý celovečerný film originálneho tvorcu Nicolasa Windinga Refna nazvaný Bleeder. Na festivaloch ocenená štylizovaná drsná dráma rozprava o súboji s vlastným hnevom.

Po nedeľnom obede si môžete zájsť o 14:00 do Domu umenia na filmový dezert z čoraz populárnejšej rumunskej kuchyne. Policajný, adj. je druhým celovečerným počinom režiséra Cornelia Porumboiu a majstrovskou ukážku minimalistického filmu naznačujúceho možnosti maximálne od-dramatizovaného rozprávania, a pritom zachovania do značnej miery „klasického“ príbehu (sledujeme policajné pátranie po dílerovi dodávajúcom mladistvým hašiš). Snímku je možné brať ako istú polemiku s takzvanými „filmami zo života“ plnými dramaticky vyhrotených situácií, alebo ako revíziu žánrových filmov o policajtoch a detektívoch. Policajný, adj. ukazuje, že život pozostáva prevažne z banálnych maličkostí, respektíve, že práca detektíva je predovšetkým kopa nudného papierovania a sledovania v podstate nezaujímavých ľudí. Ak sa na minimalizms a pomalé tempo tohto filmu patrične naladíte, určite sa skvele zabavíte na grotesknej prezentácií rutiny a každodennosti.

Milovníkom filmov z exotických a na západe menej známych kinematografií odporúčame vydať sa o 17:00 do Domu umenia na gruzínsko- kazachstanskú drámu Druhý breh. Tá prostredníctvom príbehu mladého chlapca Tedoa reflektuje následky gruzínsko- abchazskeho vojnového konfliktu.

Večer o 20:00 odporúčame navštíviť Lurdy v Dome umenia. Na festivale v Benátkach ocenený film sa uchádza aj o priazeň poroty Cinematiku. Príbeh mladej na vozík upútanej Christine a jej zázračného uzdravenia prináša tragikomický pohľad na otázky viery a jej miesta v živote. Ak však dostanete chuť oddýchnuť si od ambicióznych titulov, zájdite si radšej o 20:00 do Kino klubu na skvost so vše hovoriacim názvom Mega žralok verzus gigantická chobotnica. Áno, skutočne je to film, v ktorom kalifornské pobrežie podľahne teroru dvoch súperiacich obrovských prehistorických podmorských príšer. Našťastie je tu Lorenzo Lamas v úlohe kapitána ponorky s chladnou hlavou. Super boj sa môže začať. Vstup na projekciu povolený len ľuďom so zmyslom pre humor.

Príjemnú nedeľu nemožno zakončiť inak ako na projekcií neo-noirovej snímky Diabolská zvodkyňa v kine Fontána o 23:00. Režisér John Dahl predkladá príbeh o osudovej žene rozohrávajúcej hru plnú manipulácie a klamstva. Herečka Linda Fiorentino získala za jej stvárnenie cenu Asociácie newyorských filmových kritikov.