fbpx

Festivalové tipy II: Deň pred Neo-noir nocou (11.09.10)

10. septembra 2010

Posledný diel trilógie Pusher (Som anjelom smrti – Pusher 3) Nicolasa Winding Refna iste netreba odporúčať tým, čo predošlý deň zhliadli jej prvé dve časti. Dobre totiž vedia, že ich v kine Fontána o 11:00 čaká strhujúca drsná jazda. Kto prvé dve časti premeškal a nechce sa so sériou oboznamovať od posledného dielu, môže radšej zájsť o 11:00 do Domu umenia na exkluzívnu slovenskú predpremiéru oceňovaného filmu Precious. Dráma o neľahkom živote obéznej negramotnej Afroameričanky ponižovanej vlastnou matkou získala dvoch Oscarov (za scenár a najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe – Mo’Nique) a štyri nominácie, vrátane tých za najlepší film a najlepšiu réžiu.

O 14:00 v dome umenia uvádzame film zo súťažnej sekcie, hit európskych festivalov Fish Tank. Príbeh o tom ako sa zmení obyčajný život pätnásťročnej Mie – žijúcej s matkou a mladšou sestrou – potom, čo si matka jedného dňa privedie domov nového priateľa. Milý, zábavný a starostlivý Connor začne mladú Miu nebezpečne priťahovať.

Aj ďalší festivalový tip je súťažný. O 17:00 v kine Fontána neprehliadnite dokument režiséra Dariusza Jabłońskieho Vojnové hry a muž, ktorý ich zastavil. Ide o výnimočný portrét poľského dôstojníka Ryszarda Kuklińského, ktorý v období Studenej vojny odovzdal dôstojníkom CIA viac ako 40 000 strategických dokumentov Varšavskej zmluvy. Bol Kukliński zradcom alebo záchrancom Poľska?

Aj o 20:00 vrelo odporúčame zavítať do kina Fontána, kde v rámci retrospektívnej sekcie Rešpekt uvádzame zatiaľ posledný celovečerný film talentovaného Nicolasa Windinga Refna. Metafyzickú meditáciu o objavovaní „nového sveta“ Valhalla Rising režisér pripravoval niekoľko rokov a vychádzal pritom zo severskej mytológie a Vikingských legiend, s ktorými ho už v detstve oboznámila matka.

O 23:00 v kine Fontána príde na rad udalosť netrpezlivo očakávaná nejedným filmovým fanúšikom a pravidelným návštevníkom Cinematiku. Noc Neo- noir odštartuje americký film Zmiznutie režiséra Riana Johnsona – ocenený na festivale Sundance – sledujúci príbeh inteligentného študenta Brendana pátrajúceho po svojej stratenej priateľke. O 1:20 príde na rad Zlý poliš nakrútený režisérom Wernerom Herzogom. Legendárny tvorca týmto filmom s excelujúcim Nicolasom Cageom, stvárňujúcim detektíva prepadajúceho sa čoraz hlbšie do bahna korupcie a drogovej závislosti, dokazuje, že filmársky um ho rozhodne neopúšťa. Záver neo-noirovej noci – o 3:45 – sa ponesie v odľahčenejšom duchu. Bude patriť rodinnej variácií na film noir Kto obvinil králika Rogera?, brilantne kombinujúcej hranú a animovanú akciu.