fbpx

Európska kinematografia na Cinematiku

21. augusta 2012

Festival Cinematik už od svojho vzniku venuje priestor európskej kinematografii. Sekcia Film Europe predstaví päť celovečerných a jeden krátkometrážny film, ktoré na seba upútali pozornosť na svetových festivaloch a neraz získali aj významné ocenenia. Sekcia vznikla v spolupráci so spoločnosťou Film Europe.

Jedným z ťahákov celého festivalu je slávna Cesta na Mesiac prvého kúzelníka filmového plátna Georgesa Mélièsa. Na minuloročnom festivale v Cannes mala premiéru zreštaurovaná kópia, ktorá bola kolorovaná tak, ako aj pôvodné kópie, a doplnená o hudbu francúzskej skupiny Air. Spolu s filmom sa bude premietať taktiež dokument Neobyčajná cesta Serga Bromberga a Erica Langa. Tá mapuje 109-ročnú cestu tohto filmu od jeho vzniku v roku 1902 až po spomínané uvedenie v Cannes.

Minister Pierra Schœllera je príbehom ministra dopravy, ktorý sa jednu noc musí vydať na miesto dopravnej nehody. Tak začína odysea štátneho úradníka naprieč stále zložitejším a nepriateľsky naladeným svetom.

Udalostiam v Černobyle sa venuje Zabudnutá krajina Michala Boganima. Film bol nakrúcaný v neďalekej dedine, kde sa príbeh aj odohráva. Začína sa v deň katastrofy: Anya a Piotr sa majú zobrať, no všetko sa zmení v momente, keď Piotr odchádza do elektrárne, aby pomáhal hasiť požiar a už sa nikdy nevráti. Po desiatich rokoch žije Anya stále v dedine, sprevádza turistov, ktorí sa chodia pozerať na zničenú krajinu a bojuje so svojimi „vnútornými démonmi“.