fbpx

Čo robia slovenskí dokumentaristi?

20. decembra 2010

Od posledného Cinematiku uplynuli už tri mesiace a tak sme oslovili slovenských dokumentaristov, ktorí sa zúčastnili súťaže Cinematik.doc, s jednoduchou otázkou: Na čom práve pracujete?

 

Peter Begányi (v súťaži mal Erotic Nation

Rozpracované mám dva projekty: 

1. KONKOLY – dokumentárny film 

Hlavnou postavou je Starosta dediny Kechnec Jozef (Jožko) Konkoly. Po páde železnej opony ho čakala neľahká úloha: oživiť vymierajúcu dedinu, kde nebola práca, kanalizácia a dokonca ani pitná voda. Vďaka nemu má dnes dedina 1000-násobne vyššiu hodnotu. Tajomstvom jeho úspechu je unikátny jav. Konkoly tvrdí, že mu v ťažkej chvíli vždy pomohla vízia. Ako človek so silnou vierou, sa rozhodol tieto vízie zrealizovať.
Antagonistom príbehu o úspechu obyčajného muža je krajina, kde sa narodil. Stretáva sa s dedinčanmi, ktorí boli počas komunizmu zvyknutí dostať všetko zadarmo a očakávajú to aj dnes. Preto čím viac im dáva, tým viac od neho chcú.
Musí odolávať politickým a podnikateľským tlakom. Čím viac sa jeho obec rozvíja, tým viac prekážok mu stojí v ceste pri realizácií nových projektov.
2. The Exhibition  – hraný film
Spolupracujem na ňom s Andrejom Kolenčíkom a Lukášom Sigmundom.

Film „Výstava“ vypovedá o vzťahoch na pracovisku v malom provinčnom múzeu, kam ešte nedosiahol ekonomický boom a čas sa tu akoby zastavil. Jeho hrdinami sú traja zamestnanci v stredných rokoch, ktorí sa starajú o expozíciu vypchatých zvierat. Ich každodenná pracovná rutina je narušená, keď im riaditeľka oznámi, že kvôli nastupujúcej finančnej kríze ich musí prepustiť. Pre ľudí, ktorí v živote nemajú okrem práce nič iné, je to ta najhoršia správa.

Do jednotlivých úloh sú zámerne obsadení naturalistickí neherci s prirodzeným prejavom – Ján Slovák, Emil Lehota a Miroslav Krištovčák, ktorých postavy sú do veľkej miery vykreslené podľa ich skutočného života. Ich vizuálna podobnosť so zvieratami (Emil Lehota má špicaté zuby podobné vlčím tesákom) a charizmatický prejav spojený s komorným herectvom postavenom na minime dialógov ich predurčuje ako najvhodnejších adeptov. V role riaditeľky sa predstaví herečka Dana Košická. Stvárni postavu navonok prísnej, pod povrchom však citlivej osoby, stojacej pred neľahkou situáciou.

 

Tina Diosi (Malý zúrivý Robinson)

Momentálne som  ako producentka a zároveň režisérka štyroch dielov dokončila 20-dielny dokumentárny seriál Nie si sám. V budúcom roku ho bude vysielať STV. Mám veľkú radosť. Je to kusisko roboty, všetci sme boli vo veľkom nasadení.

 

Diana Fabiánová (Mesiac v nás)

Práve som dokončila  dokument Sex a Erotika  v Slovenskom kine, ktorý je súčasťou  dokumentárneho  cyklu Slovenské kino a bude sa dať vidieť na budúci rok.  Momentálne pripravujem dlhometrážny dokument Navždy mladí, ktorý sa zaoberá tematikou starnutia ako konfliktu identity. Humorom nastavuje zrkadlo našej spoločnosti a plastikovým hodnotám, ktoré  sme si zvykli uctievať ako nové božstvá.  Opäť to bude koprodukcia s Francúzskom. Tento krát máme možnosť ísť hlbšie do iných kultúr a tak diváci uvidia bizarné rituály na uchovanie mladosti.  Zdá sa, že starnutie robí problémy aj  „prírodným“ národom a niekedy vymýšľajú naozaj neuveriteľné  veci aby sa mu vyhli. Či ich vynaliezavosť  funguje viac ako naša technológia- no uvidíme:-)

 

Jaroslav Vojtek (víťazný film Hranica)

Momentálne som dokrútil posledné zábery nového celovečerného filmu Cigáni idú do volieb. V januári idem do strižne s nakrúteným materiálom a je trochu zvláštne , že ho budem strihať v Kanade. No a na spadnutie je dokončenie hraného, poviedkového filmu, ktorý by som veľmi rád na jar budúceho roku rozkrútil. Chcem sa už sústrediť na dokončenie krátkeho portrétu o Dušanovi Hanákovi a rozrobený mám aj film o autizme. Tak takto to so mnou je.