fbpx

Čo mohlo ostať prehliadnuté

9. augusta 2012

Sekcia Kinema Choice ponúkne päť nekonvenčných a zároveň rôznorodých filmov, ktoré sa za ostatný rok síce ocitli v slovenskej distribúcii, no nevšimlo si ich toľko divákov, koľko by si podľa kvalít zaslúžili. Preto ich Cinematik v spolupráci s portálom kinema.sk uvádzajú znovu.

Drive je najnovší film Nicolasa Windinga Refna, ktorému Cinematik venoval pred dvoma rokmi retrospektívnu sekciu Rešpekt. Ide o príbeh bezmenného vodiča, cez deň kaskadéra a v noci šoféra pracujúceho pre zlodejov, ktorý sa vzoprie miestnej mafii.

Americký nezávislý režisér Wes Anderson u nás ešte stále nie je celkom docenený. Jeho Až vyjde mesiac (Moonrise Kingdom) je komédiou o dvanásťročných Samovi a Suzy, ktorý sa do seba na prvý pohľad zaľúbia a rozhodnú sa utiecť do divočiny. Rodičia, šerif, ale i miestni skauti sa vydávajú na veľké pátranie…

Najoptimistickejším filmom na minuloročnom festivale v Cannes bola svojská komédia Le Havre Akiho Kaurismäkiho. Čističovi topánok Marcelovi sa pripletie do cesty 13-ročný africký chlapec na úteku a on sa rozhodne ochrániť ho pred políciou a deportáciou.

Debutantov zastupuje slovinsky režisér študujúci na FAMU Olmo Omerzu. Hlavnými hrdinami Príliš mladej noci (Příliš mladá noc) sú dvaja 12-ročný chlapci. Tí sa po silvestrovskej noci náhodou ocitajú na zvláštnej oslave v byte mladej ženy a v spoločnosti dvoch dospelých mužov.

Rozchod Nadera a Simin (Jodaeiye Nader az Simin) iránskeho režiséra Asghara Farhadiho je víťaz minuloročného Berlinale a víťaz Oscara. Výborne napísaná dráma je univerzálnym príbehom o rozvode manželov a problémoch, ktoré môže priniesť ich rozhodnutie.