fbpx

Člen programového tímu Peter Konečný predstavuje svojich päť tipov festivalu

1. septembra 2019

Peter Konečný vyberá svoju päticu programových tipov.

Portrét ženy v plameňoch / Portrait of a Lady on Fire / r. Céline Sciamma

Bretónsko v roku 1760. Talentovaná maliarka Marianne dostane zadanie odísť do panského domu na izolovanom ostrove a namaľovať tam svadobný portrét Héloise – mladej ženy z bohatej rodiny, ktorá na prianie svojej matky práve opustila kláštor, aby sa vydala do Milána. Héloise dohovorenému manželstvu vzdoruje tým, že odmieta maľbu portrétu. Marianne preto hrá rolu najatej spoločníčky a maľuje svoj objekt po večeroch spamäti. Medzi oboma ženami postupne rastie vzájomná príťažlivosť umocnená blížiacim sa koncom slobody.

Parazit / Gisaengchung / Parasite / r. Joon Ho Bong

Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálne dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrilleru, drámy, ale aj satiry a prináša vtipný a nepredvídateľný divácky zážitok. Mnohí ho označili za najzábavnejšieho víťaza festivalu v Cannes od obdobia Pulp Fiction.

U Zlatej rukavičky / Der goldene Handschuh / The Golden Glove / r. Fatih Akin

Film vychádza zo skutočnej udalosti a rovnomenného románu Heinza Strunka. Rozpráva príbeh Fritza Honku – muža, ktorý zavraždil mnoho žien – a jeho obľúbeného baru U zlatej rukavičky, kde sentimentálne nemecké piesne dojímajú opité barové psy k slzám a spíjanie sa je zbraňou proti bolesti a túžbam.

Mladý Ahmed / Le jeune Ahmed / Young Ahmed / r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Belgický tínedžer, ktorý prijal extrémistický výklad Koránu, plánuje sprisahanie, aby zabil svoju učiteľku. Film z dielne majstrov sociálnej drámy – belgickej režisérskej dvojice bratov Dardennovcov s výsostne aktuálnou témou.

Prvý zradca / Il traditore / The Traitor / r. Marco Bellocchio

Začiatkom 80. rokov zúri medzi sicílskymi šéfmi mafie totálna vojna. Mafián Tommaso Buscetta uteká do Brazílie, aby sa ukryl. Doma v Taliansku sa vyrovnávajú účty a jeho spojenci jeden po druhom prichádzajú o život. Brazílska polícia Tommasa zatkne a následne vydá späť do Talianska. Tommaso dospeje k rozhodnutiu, ktoré zmení celý príbeh mafie – rozhodne sa stretnúť so sudcom Falconem a zradiť večný sľub, čo dal Cosa Nostre.