fbpx

Člen programového tímu Peter Konečný predstavuje svojich päť tipov festivalu

9. septembra 2022

Peter Konečný a jeho festivalový výber:

Aftersun / r. Charlotte Wells

Hlavná súťaž Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Meeting Point Europe prináša súbor výnimočných európskych filmov, z ktorých si svojho favorita okrem divákov bude vyberať aj odborná porota zložená z filmových kritikov a členov federácie FIPRESCI. Výber tradične pozostáva zo špičkových počinov, ktoré už za sebou neraz majú úspechy zo svetových festivalov.

Sekciu otvorí subtílna britsko-americká dráma ocenená na tohtoročnom festivale v Cannes s názvom Aftersun. Prestížna French Touch Prize týždňa kritikov putovala do rúk režisérky a scenáristky Charlotte Wells, za príbeh Sophie uvažujúcej nad zdieľanou radosťou a osobnou melanchóliou dovolenky, ktorú pred dvadsiatimi rokmi strávila so svojím otcom. Skutočné i vymyslené spomienky vypĺňajú medzery medzi zábermi z miniDV kaziet popri tom, ako sa snaží zjednotiť otca, ktorého poznala, s mužom, ktorého nepoznala.

Vortex / r. Gaspar Noé

Sekcia Cesty slávy je už stabilnou súčasťou Cinematiku. Návštevníci sa v nej môžu tešiť na pestrý výber oceňovaných festivalových filmov, ktorých cesty za slávou sa začali práve v uplynulom roku.

Jedným z najzvučnejších titulov je v tejto sekcii nepochybne Vortex (2021) ikonického argentínskeho filmára Gaspara Noého. Psychologická dráma s Dariom Argentom a Françoise Lebrun je príbehom manželov, ktorí sa snažia vysporiadať so strasťami staroby. Noé tentoraz upustil od svojho charakteristického hypnotického vizuálu. S obrazom sa však pohral rozdelením na dve polovice, ktoré umožňujú sledovať dej súčasne z pohľadu oboch hrdinov. Tento prvok Noé využil už v roku 2019 vo filme Lux Æterna. Vortex mal premiéru na festivale v Cannes. Na Slovensku bude mať premiéru práve na Cinematiku.

Osem hôr / Le otto montagne / r. Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch

Cenu Poroty v Cannes tento rok získali Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch za film Osem hôr (Le otto montagne) podľa rovnomenného bestselleru Paola Cognettiho. Je to film o priateľstve, majestátnych horách a o tom, na čom v živote naozaj záleží. Podmanivý príbeh tom, ako sa z detí stanú muži, ktorí sa snažia prekonať stopy svojich otcov, ale ktorí sa napriek náročným životným okamihom, nakoniec vždy vrátia domov.

Precízne dielo si získalo zostavovateľa sekcie Cesty slávy a rozhodne si zaslúži veľké filmové plátno počas slovenskej premiéry na festivale Cinematik. Titul uvedieme vo veľkej sále Domu umenia – najväčšom kine na Slovensku.

Klondike / r. Maryna Er Gorbach

Film ukrajinskej režisérky a scenáristky Maryny Er Gorbach – Klondike (2022) má za sebou úspešnú festivalovú púť: Blysol sa v programe Berlinale, kde získal Cenu ekumenickej poroty, ale aj na Sundance, odkiaľ si jeho tvorkyňa odniesla Cenu za réžiu.

Príbeh nás prenesie na ukrajinsko-ruské hranice do roku 2014, kedy došlo k zostreleniu lietadla s takmer 300 pasažiermi na palube. Dramatické udalosti sledujeme optikou manželov, ktorí sa uprostred ozbrojeného konfliktu snažia zachovať pokoj, ale najmä ochrániť svoj domov a nenarodené dieťa. Filmársky mimoriadnu ukrajinskú drámu uvedie Cinematik v slovenskej premiére.

Slovo / r. Beata Parkanová

Dobový film režisérky Beaty Parkanovej Slovo mal svoju svetovú premiéru na tohtoročnom filmovom festivale v Karlových Varoch (KVIFF). Od medzinárodnej poroty tu získal dve hlavné ceny. Beata Parkanová si odniesla Cenu za réžiu a Martin Finger Cenu za mužský herecký výkon. Ide o historický úspech česko-slovenského filmu, keďže získať ocenenia v obidvoch uvedených kategóriách sa ešte doposiaľ žiadnej českej ani slovenskej snímke nepodarilo. Film uvedie aj festival Cinematik a to v slovenskej festivalovej premiére.

Snímka Slovo sleduje príbeh manželov Václava a Věry, ktorí si navzájom dali slovo, že budú stáť pri sebe v dobrom aj v zlom. Okolie aj ťažké časy v Česko-Slovensku v rokoch 1968 a 1969 ich však vystavujú náročným skúškam. Slovo je film o nenápadnej sile lásky dvoch rozdielnych manželov, ktorí sa navzájom pevne držia a chránia. V hlavných úlohách excelujú Martin Finger a Gabriela Mikulková.

„Slovo je film o jednej rodine, film, ktorý sleduje hlavných hrdinov, ich emócie, pocity, tápanie, obavy, rozhodnutia v určitých obmedzených náhľadoch a intenzitách. Dúfam, že to zároveň umožní aj nám sledovať samých seba, nadviazať kontakt s vlastnými pocitmi. Mám rada, keď film dokáže pomocou umenia preniknúť za falošný ochranný štít, ktorý si sami vytvárame, a dotknúť sa niečoho pravdivého v nás,“ približuje svoju snímku režisérka a zároveň autorka scenára Beata Parkanová.