fbpx

Cinematik v medzinárodnej spolupráci

30. augusta 2012

Festival Cinematik sa minulý rok stal členom siete Eye on Films, ktorá sa snaží vzájomnou spoluprácou 40 festivalov a 39 distribučných spoločností a zjednodušovaním podmienok pre nákup filmov pomáhať šíreniu celovečerných autorských debutov mladých európskych tvorcov mimo Európy a naopak. Pod jej hlavičkou sa na Cinematiku budú premietať štyri filmy.

Francúzsko-pakistanský film Noor Çağly Zencirci a Guillauma Giovanettiho je príbehom muža, ktorý viac nechce patriť do transgenderovej komunity, chce si nájsť si „chlapskú“ prácu a dievča, ktoré ho príjme takého, aký je.

Súčasnej situácii v Izraeli sa venuje film Nadava Lapida Policajt. Hlavným hrdinom je veliteľ elitnej protiteroristickej jednotky. Jeho manželke by sa v najbližších dňoch malo narodiť dieťa, no jeho život ešte predtým zmení stret s neobyčajne radikálnou skupinou teroristov.

S modernými dejinami sa snaží vyrovnať poľský film Krt Rafaela Lewandowskeho. Film rozpráva príbeh čerstvého tridsiatnika Pawla, ktorý sa jedného dňa dozvie, že jeho otec, uznávaný disident, mal spolupracovať s tajnou políciou.

Noc číslo jedna Anny Émond je inteligentnou, výborne zahranou a najmä odvážnou štúdiou vzťahu na jednu noc. V prvej časti filmu vidíme stretnutie Clary a Nikolaja, ktoré sa skončí vášnivým milovaním v jeho byte. Clara sa potom snaží potajomky odísť a udalosti naberú nečakaný spád.