fbpx

Cinematik ukáže, akými hostiteľmi vedia byť vidiečania

20. júla 2011

Sekcia Za hranicou kultu, ktorá sa tradične spája s polnočnými projekciami a celonočným premietaním, bude tento rok venovaná téme Vidiecka pohostinnosť.

Premietané filmy ukážu, ako sa v skutočnosti žije na dedine. Netreba totiž žiť v ilúzii. Dedinčania nie sú iba usmievaví a prívetiví, neraz sú to vražední maniaci, ktorí majú pivnice plné potenciálnych nástrojov na zabíjanie. A nemilosrdná vie byť aj príroda. Idylka rozľahlých lúk s pokojne sa pasúcim dobytkom sa môže veľmi rýchlo zmeniť na temný svet plný smrtiacich pascí.

Názov témy je inšpirovaný dnes už klasickým filmom Waltera Hilla Južanská pohostinnosť. Jednotka Národnej gardy na rutinnom cvičení sa v ňom dostáva do konfliktu s domácimi obyvateľmi. Nebyť toho, možno by žiaden z vojakov ani neumrel.

To, že niekedy je lepšie nemiešať sa do miestnych záležitostí, zistí aj dvojica hlavných hrdinov vo filme Jamesa Watkinsa Jazero smrti. Zistí to však neskoro – až keď im skupina pubertiakov pokazí romantický výlet v dvojici.

Izolácia Christophera Smitha nám ukazuje, že omnoho prívetivejší nie sú ani dedinčania v maďarských lesoch. Účastníci víkendového teambuildingu zisťujú na vlastnej koži, či sú miestne hrôzostrašné historky skutočne iba historkami.

Vražedná pohostinnosť sa však neobmedzuje iba sa súš, prejavuje sa i na oceáne. Hovorí o tom film Júlíusa Kempa Reykjavík, v origináli s veľmi výstižným názvom Reykjavik Whale Watching Massacre.

Viac sa môžete dozvedieť v sekcii Za hranicou kultu.