fbpx

Cinematik ukáže aj zakázané

27. júla 2012

Novou nesúťažnou sekciou na festivale Cinematik sú Zakázané filmy. Ponúknu výber diel z dejín kinematografie, ktoré sa stali v čase svojho vzniku kontroverzné a čelili hrozbe cenzúry kvôli tomu, že obsahovali „škodlivé“ prvky ako amorálnosť, násilie, vulgárnosť, obscénnosť, politickú nekorektnosť, či rúhanie.

Diváci budú mať možnosť vidieť Lolitu (1962) Stanleyho Kubricka, adaptáciu slávneho románu Vladimira Nabokova. Predloha opisovala milenecký vzťah učiteľa v strednom veku a 12-ročného dievčaťa, ktoré bolo navyše jeho nevlastnou dcérou. Aj keď boli z filmu vypustené viaceré provokatívne pasáže a vek Lolity sa zmenil na 14 rokov, zákazom sa nevyhol.

Vyháňač diabla (The Exorcist; 1973) Williama Friedkina je dnes považovaný za jeden z najlepších hororov v dejinách kinematografie. Hovorí o exorcizme 12-ročného dievčaťa a keďže dievča sa správa skutočne „diabolsky“, cirkev a veriaci protestovali voči údajnej škodlivosti filmu a útokom na cirkev: dievča, napríklad, masturbuje krucifixom, Panna Mária sa mení na prostitútku… Na festivale sa bude premietať director’s cut, obsahujúci aj pôvodne vystrihnuté scény.

Takí normálni zabijaci (Natural Born Killers; 1994) Olivera Stona podľa námetu Quentina Tarantina sú príbehom mileneckého páru, ktorý jazdí naprieč Amerikou a zabíja, pričom vďaka médiám sa z nich stanú ľudoví hrdinovia. Aj keď sa jedná o satiru a kritiku médií, film sa dočkal obvinení z podnecovania násilia, ktoré sa navyše ukázali ako opodstatnené. V USA sa odohralo viacero masových vrážd, pri ktorých páchatelia priamo odkazovali na film – niektorí iba s vidinou, že zažijú svojich 15 minút slávy podobne, ako filmoví hrdinovia.