fbpx

Cinematik sa začína

9. septembra 2010

Dnes (9.9.10) o 19:00 sa v priestoroch piešťanského Domu umenia slávnostným otváracím ceremoniálom, spojeným s exkluzívnou slovenskou predpremiérou filmu Kuky se vrací – za osobnej účasti režiséra Jana Svěráka- začne 5. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Slávnostné zahájenie je prístupné všetkým akreditovaným účastníkom. Okrem Svěrákovej novinky, kombinujúcej hranú a animovanú akciu, uvedieme počas úvodného dňa aj dve ďalšie snímky (Hráč a Amer). Maratón filmových predstavení, koncertov a zaujímavých sprievodných podujatí sa však naplno rozbehne až nasledujúci deň, teda v piatok 10.9.10 a pobeží až do neskorých hodín stredy 15.9.10.

Počas siedmich dní trvania festivalu bude v piatich kinosálach premietnutých viac ako 100 celovečerných a krátkych filmov z celého sveta, rozdelených do dvoch súťažných a jedenástich nesúťažných sekcií. Medzi uvádzanými titulmi sa nachádzajú množstvom cien ovenčené festivalové hity (Biela stuha, Fish Tank, Policajný, adj. …), exkluzívne slovenské predpremiéry (Precious, Druhý svet, Mongolsko – v tieni Džingischána…) a v neposlednom rade samozrejme diela, ktoré si do domácej kino distribúcie cestu nenašli a pravdepodobne ani nenájdu (Amer, Lurdy, Fantastický pán Lišiak).

Ku kvalitnému filmovému festivalu neodmysliteľne patria aj festivalový hostia a teda možnosť pre fanúšikov stretnúť sa s tvorcami. Ani tohtoročný Cinematik nebude v tomto smere výnimkou. Úvody k filmom prisľúbili Jaro Vojtek (Hranica), Peter Begányi (Erotic Nation), Fedor Gál a Martin Hanzlíček (Dobré ráno, Slovensko!) a niekoľko ďalších. Okrem týchto tvorcov bude možné vo festivalovej atmosfére naraziť na Jana Svěráka (9-10. septembra), zrejme najtalentovanejšieho a najvýraznejšieho českého režiséra svojej generácie. Dňa 14.9.10 by sa mal na Cinematiku objaviť najväčším počtom cien ovenčený slovenský dokumentarista a cestovateľ Pavol Barabáš, stretnúť v Piešťanoch bude možné aj legendu slovenskej kamery Stanislava Szomolányiho (14 – 15. septembra) a mladého talentovaného tvorcu Petera Stricklanda (11 -13. septembra), ktorému sa na Cinematiku zjavne páči, keďže ho navštívi už druhý rok po sebe.

Okrem filmov a filmových tvorcov je v Piešťanoch pripravených množstvo skvelých sprievodných podujatí. Predovšetkým sa počas festivalu v Piešťanoch odohrá množstvo koncertov. Spomeňme aspoň Polemic, Pudingaci, Hex, Lavagance, Vec & Zverina, Dirty Disco Rockers, Marcel Vén Trio, Musicband Medial Banana a mnoho ďalších.
Okrem toho sa môžete tešiť na zasvätené filmové úvody a filmové semináre, osviežiť sa budete môcť v tradičnom Cinematik bare pri Dome umenia a pozrieť si výstavu mladých výtvarníkov nazvanú Úroveň pohybu

Skrátka neexistuje dôvod, prečo v dňoch 9. -15. septembra nebyť v Piešťanoch na Cinematiku.