fbpx

Cinematik sa presunie do Paríža roku 1936

24. augusta 2009

Slávnostné otvorenie Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch bude v znamení slovenskej predpremiéry filmu Paríž 36, nominovaného v piatich kategóriách na francúzsku národnú filmovú cenu Cézar. Ide o najnovší titulu režiséra Christophe Barratiera. Slovenský diváci si iste pamätajú jeho predchádzajúcu snímku Slávici v klietke, ktorá získala nominácie na Oscara v kategóriach najlepší zahraničný film a najlepšia pieseň. Namiesto do pôvodne plánovanej Terchovej sa teda návštevníci slávnostného zahájenia prenesú do mesta šansónu a kabaretu. Dôvodom zmeny je stiahnutie spočiatku dohodnutej kópie koprodukčného titulu Jánošík. Pravdivá história producentom Dariuszom Jablonskim.

Hoci sa 4. ročník Cinematiku uskutoční 10.9. – 15.9. 2009, slávnostný otvárací ceremoniál pripravujeme už na 9.9. (streda) v priestoroch piešťanského Domu umenia. Toto slávnostné zahájenie bude prístupné aj všetkým akreditovaným účastníkom, nie len pozvaným hosťom. Cinematik tak jasne potvrdzuje svoje zameranie predovšetkým na divákov.

Paríž 1936 sa – ako názov napovedá – odohráva v búrlivom období, keď najmä nižšie vrstvy oslavujú s nádejou na svetlú budúcnosť víťazstvo Ľudovej fronty vo voľbách. Nie všetci však majú dôvod na radosť. Slávne kabaretné divadlo Chansonia ukončilo prevádzku a mnohí jeho bývalí zamestnanci ostali bez práce. Niekoľkí z nich vezmú osud do svojich rúk, obsadia Chansoniu a na vlastnú päsť začnú pripravovať predstavenie, aké tu ešte nebolo. Tomu však stále niečo chýba, aby bola naozajstným trhákom, ale len do chvíle, kým sa na konkurze neobjaví mladá Douce, ktorá všetkých očarí svojím spevom a prinesie nádej pre divadlo i celý Paríž.